In tenis nu exista meci egal, asa ca Simona a castigat…

702959-halep-hardUn meci foarte strans disputat intre doua jucatoare care nu mai au secrete nedeslusite ale tenisului, angajate in lupta pentru tarile lor, Simona Halep si Andrea Petkovic. Pledoarie pentru tenis, pentru daruire pana la epuizare, cu un final dorit de noi, dezamagitor pentru Andrea, care a fost egala Simonei.

Imbucurator este faptul ca Simona a luptat pana in ultima clipa, reusind sa rapuna o sportiva cerebrala si deosebit de fair. Sa fii nemtoaica-sarboaica inseamna extrem de mult in aceasta lume a bataliilor, a luptelor duse pana la terminarea resurselor, asa ca victoria Simonei este cu atat mai valoroasa si venita intr-un moment mai delicat al carierei sale. Ea a castigat si datorita constientei superioritatii, doar ca pretul victoriei a fost o cazatura urata, aproape 3 ore de alergatura, destui nervi si o descatusare benefica la final, care-i va face mai usoara recuperarea.Ca Simo nu mai este cea de acum doi ani asta o stie si o vede oricine, dar astfel de meciuri o calesc si ii pot procura incredere.Din pacate s-a intamplat din nou ca la set si 5-4 cu serviciul , meciul sa nu il poata incheia, expunandu-se unui tiebreak inselator, si apoi unui decisiv periculos.

Petko, asa cum e alintata nu a reusit sa egaleze la 5 in setul al treilea desi a facut breakul izbavitor la timp, si s-a recunoscut invinsa, dar eu zic ca nu a fost infranta si asta trebuie sa dea de gandit staffului nostru. Halep-Petkovic 6-4, 6-7(5), 6-4

La modul in care s-a jucat astazi noi nu mai avem prima sansa, si Alina Tecsor are o sarcina foarte grea ca sa alcatuiasca echipa pentru ziua a doua. Personal inclin sa cred ca daca Simo va castiga cu Kerber, Alexandra Dulgheru trebuie introdusa in fata unei Petkovic obosita si in eventualitatea scorului egal, dublul nostru sa fie cel atat de valorios format din Irina Begu si Monica Niculescu, mai odihnite…