Simona trece si de Anett, invingatoarea liderului WTA

Tennis – WTA – Madrid Open – Roberta Vinci of Italy v Simona Halep of Romania – Madrid, Spain – 9/5/17 – Halep celebrates at the end of match. REUTERS/Susana Vera

Inca un meci valoros, chiar daca au fost si scaderi, dar trebuie sa le acceptam fiindca adversara a eliminat-o din turneu pe Angie Kerber, si inca la un scor incredibil, 6-3, 6-0.Simona a fosta asadar atentionata de ce este capabila estona Kontaveit si a luat meciul in serios, a fost mai agresiva ca alta data, a lovit mai lung si cu gand de a-si plimba adversara, pentru a nu-i usura sarcina. Daca Simona ar fi fost mai atenta, putea castiga mult mai usor si timpul petrecut pe teren (82 minute) ar fi fost mult mai scurt, pe o caldura foarte mare…Am revazut momente cand usurinta cu care a cedat puncte si chiar 2 ghemuri nu a facut decat sa aduca increderea in mintea Anettei care si-a ridicat nivelul jocului dupa un prim set slab.Ea s-a vazut depasita fara drept de apel, dar in setul al doilea Simona a ratat posibilitatea de a face 3-0 si apoi desi s-a distantat la 4-1 in setul doi, a luptat apoi din greu pentru a castiga meciul. Au fost prea multe mingi de set si de meci netransformate si chiar daca jocul era sub control, te poti trezi intr-un decisiv nedorit si enervant…Am revazut din nou lipsa de inspiratie in momentele cand de langa fileu trebuia sa inchida puncte bine conduse., trimitand direct in racheta adversarei care astepta supusa, dar care nu s-a sfiit si a penalizat de fiecare data. Spre lauda ei Simoa nu s-a enervat, dar trebuie sa-i dea de gandit fiindca vederea periferica nu prea functioneaza

Simona a jucat foarte lung, cu adresa, plasand bine mingile, Kontaveit nereusind sa intre in meci decat dupa aproape o ora. Dupa un 6-2 si 2-0, Simona a inteles ca va castiga, dar nu trebuia scapata situatia din mana cand adversara era in pragul cedarii.A venit un ghem in care Simona a avut 40-15 pe serviciul advers, dar a jucat neglijent si a pierdut ghemul Ca sa arate ca totul a fost un accident, Simo s-a aplecat din nou pe lovitura, lunga, tare si plasata si s-a distantat la 4-1.Aici a avut din nou o stare de suficienta si abea la 5-4 a reusit sa termine intalnirea.

Semifinala (a treia din cariera) poate fi castigata fiindca in fata poate veni fie Gavrilova fie Bertens, Simona fiind favorita indiferent de adversara.Probabil ca in finala, din partea de jos a tablului va aparea Pliskova, care e foarte ambitionata fiindca o poate detrona pe Serena de pe locul 2…