Simona trece si de Laura Siegemund in doua seturi

Simona si-a facut datoria, dar meciul a fost cu destule greseli mai ales in setul al doilea, in schimb Iga Swiatek pe care o vedeam ca fiind urmatoarea adversara a fost clar invinsa de Alexandrova?!

Dupa un prim set castigat autoritar cu 6-2, dar in finalul caruia a permis adversarei sa ia “aer”, a urmat un altul cu joc dezlanat, uneori fara vlaga si concentrare, cu o puzderie de auturi si fileuri, care au facut ca Laura sa conduca cu 2-0 si sa aibe doua mingi de 3-0. A fost un ghem in care Simona dadea de inteles ca nu se simte confortabil, dar s-a incheiat cu breakul necesar echilibrarii jocului. Nici la 2-2 Simona nu-si revine si este condusa cu 3-2, 4-3 si orice se putea intampla. A urmat un ghem echilibrat pe care insa Simona l-a castigat. Dpa acesta vine si breakul decisiv cu 3 mingi legate, dar s-a ajuns la 40 egal, cand nemtoaica face doua “cadouri” greu de anticipat, un aut cand Simo nu mai ajungea la minge si apoi o dubla greseala, care se mai numeste “cel mai bun retur”…Ultimul ghem a fost sigur, cu al treilea as, ghemul izbavirii…

A surprins neplacut numarul prea mare de greseli nefortate, 30!!, mai ales ca la puncte direct castigatoare Simo a avut doar unul in plus. Se poate spune ca Simona a smuls al doilea set fiindca aspectul a fost de joc egal…

Sa trecem peste acest meci care speram sa nu se mai repete si sa vedem ce se mai intampla pe tablou.In jumatatea ei Simona a o va avea adversara in semifinala (daca trece de Alexandrova)fie pe Kasatkina fie pe Kanepi si are toarte sansele sa joace finala. Pe langa Mertens, Svitolina si Osaka, asteptate normal in sferturi, a venit si surprinzatoarea Irina Begu, cu evolutii excelente in acest turneu.Ne bucura jocul ei fara nicio teama indiferent de adversara, dar cu cate 8 ratari la mingile de set (sau meci), care-i puteau indeparta victoria.

Pentru relaxare, Simona va a vea astazi si al doilea meci de dublu, cand alaturi de gazda Daria Gavrilova le vor infrunta pe americanca Mattek-Sands si canadianca Gabi Dabrowski.