Sorana castiga si pe zgura verde de la Family Circle

sorana-cirstea-player-party-charlestoneSorana Cirstea mai pune o “caramida” la constructia ei care avanseaza spre…locul 20. Orice loc ce va fi mai sus de 23, va insemna un prilej de mare bucurie fiindca dupa Roland Garros-ul de acum 3 ani, Sorana ajunsese pe cel mai inalt loc al carierei, 23.Acum are sanse sa-l depaseasca  si pentru asta pe langa victoria de astazi in fata nemtoaicei Tatiana Malek, va trebui sa treaca si de Anabel Medina Garigues, si cehoaica Lucie Safarova.Aceste 3 victorii si un mic joc al altor rezultate o pot ridica pe romanca la un nivel neatins dar si la nivelul…Serenei Williams cu care ar putea sa se intalneasca in sferturi.

Dupa o prezenta agreabila si foarte remarcata la partyul jucatoarelor din Charleston ( vezi cele doua foto, primite de la Doar Tenis) , Sorana a venit astazi pe teren in ceace se chiama deschidere turneului pe tabloul principal.Adversara sa Tatiana Malek ne este cunoscuta mai ales dupa finala pierduta in fata concitadinilor sai din Bad Salgau in fata Ralucai Olaru in 2011.Aflata acum pe locul 103, nemtoaica a facut o partida curajoasa, tinand piept puternicei sale adversare.

sorana-cirstea-player-party-charlestone-1Primul set s-a incheiat cu 6-4, dupa ce s-a mers cap la cap pana la 3-3, cand  Sorana s-a desprins decisiv.A fost o perioada in care romanca a servit foarte bine si a punctat de 18 ori din 24 de servicii, ultimul ghem castigandu-l la zero.

In setul al doilea Sorana scade precizia serviciilor si asta inseamna ca se expune si ea si chiar isi pierde de 2 ori serviciul.Ea a avut totusi ocazia sa incheie meciul cand a servit la 5-4, dar din pacate a pierdut acel ghem fara sa faca nici un punct!?Odata ajunse in tiebreak Sorana a fost mereu”deasupra” conducand cu 4-2, apoi 6-2 avand 4 mingi de meci, din care a pierdut  rapid 3, dar la ultima dintre ele a luat setul si cu acesta si meciul.

Sorana Cirstea  vs.Tatiana Malek  6-4, 7-6(5) si in meciul urmator vine nelipsita Anabel, cea mai des sortita sa fie adversara romancelor.