Sorana s-a jucat cu focul dar a castigat la jucatoarea 70

Cirstea_WEBDin nou spun ca turul liber pentru Sorana este periculos, fiindca ea nu ia pulsul turneului si nu are decat antrenamente timp de 4 zile, care nu-i permit sa fie conectata la “emotiile oficiale”. Abea astazi a avut primul meci, cu spaniola Soler  Espinosa care ocupa locul 70, si a fost la un pas sa-si compromita sansele.A inceput slab de tot meciul si s-a vazut condusa cu 5-1, dupa doar 20 de minute de joc, servind foarte slab si gresind mult.Nu credeam sa faca 6 duble greseli, nu credam sa nu poata fructifica nici un serviciul doi si au fost 9 ( noua) astfel de repuneri in joc.In aceste conditii chiar nu era nimic de facut, decat macar sa mai puna un ghem- doua, sa intre in sfarsit in joc. Setul se incheie cu 6-2 pentru Silvia Soler, dar a fost un set facut cadou, fara ca spaniola sa aibe macar vreo …vina.

Setul urmator  incepe mai echilibrat dar numai pana la la 2-2 dupa care Soler preia din nou initiativa si conduce cu 4-3 si are serviciul.Situatia era desigur foarte periculoasa, dar Sorana reuseste sa egaleze la 5, avand o perioada cand returul i-a mers mai bine.Ea face cele doua ghemuri din prelungiri si castiga setul cu 7-5, scor la care spaniola nu se simte prea bine si isi aduce aminte ca putea conduce cu 5-3 si punea presiune teribila pe romanca. In setul decisiv Sorana nu a mai lasat sa-i scape nici o ocazie si a reusit sa faca 3 break-uri din 3 sanse, fiind clar ca a atins un bun nivel de concentrare.Setul s-a derulat repede, si Sorana a facut 28 de puncte, cu 10 mai mult decat  Soler. A fost bine ca meciul s-a terminat inainte de a incepe rafalele de ploaie, fiindca la orice intrerupere Sorana isi putea pierde ritmul.

In turul al treilea romanca  se va intalni cu favorita 6, nemtoaica Angelique Kerber, (0-1 la general) si va fi un meci mult mai greu, in care trebuie sa joace la cel mai bun nivel.Stangacea Kerber nu este intr-o forma de speriat, dar nu iarta ocazia de a  se impune daca ii faci cadouri.

In cazul unei victorii Sorana va juca apoi cu invingatoarea dintre Nadia Petrova si Jelena Jankovic si indraznesc sa spun ca ar fi un meci mai usor decat acesta cu Angelique.Daca Simona Halep a trecut de Lisicki de ce nu ar face la fel si Sori?