Sorana Cirstea este inferioara frantuzoaicei Cornet?

sori tristaOcazie foarte mare ratat de Sorana la Washington, cand in sferturi nu a putu trece de Alize Cornet.Fara rezultatele romancei, in urma ei si in clasament, cu un psihic care nu de putine ori ii joaca feste, fara lovitura decisiva, dar tocmai de aceea posesoarea unei ambitii deosebite.O astfel de jucatoare trebuie luata repede , pusa sa se simta condusa, depasita, si mai departe ea are grija sa piarda , chiar daca se lamenteaza, mai face si un pic de teatru si produce un limbaj al corpului care cauta scuze…Parerea mea desprea aceasta jucatoare este cladita pe nenumarate meciuri vazute, unele pe viu, in care frantuzoaica, de altfel simpatica si prietenoasa, nu poate trece de un anumit prag in cariera. Poate ca victoria in fata Soranei sa-i mai dea un pic de imbold, de curaj si de …perspectiva.

De nenumarate ori Sorana a dat cu piciorul la accesul in fazele superioare ale turneelor, pierzand cand iti era lumea mai draga, nefructificand norocul din tragerile la sorti sau cel cladit din jocul rezultatelor.Daca ea se afla in jurul locurilor 25-30 inseamna ca jucand mai atent, mai “destept” ar fi putu sa-si intreaca de mult cel mai bun loc al carierei, 23, dupa care alearga de 4 ani.

Cornet a inceput tare (speram ca Sori sa o faca) si dupa 1-0 face si break-ul si evident ca la 3-0 (13-6 la puncte) sperantele noastre aproape ca se naruisera.Sorana castiga ghemul ei, face si ea un break si egaleaza la 3.In ghemul 9 la 4-4, Sorana a pierdut 3 mingi de break si cum se intampla de obicei, la primul avantaj Alize castiga ghemul.Se ajunge si la 6-6  si acum orice se putea intampla, dar nu credeam ca nevricoasa de Alize sa se impuna.Cornet conduce cu 5-4 dar vine Sorana la serviciu si avea ocazia sa egaleze si sa faca minge de set, dar la 5-5 Alize face minibreak-ul si apoi inchide setul imediat. Set pierdut la lupta, dar stau sa ma gandesc cum de frantuzoaica a luptat mai …eficient?

Setul doi a devenit o formalitate pentru Cornet care il castiga cu 6-2, Sorana cedand, jucand fara consistenta.

Sa-i dorim Soranei sa se revanseze in Canada, la Toronto, unde speram sa aducem pe tablou si pe Irina Begu si pe Alexandra Dulgheru care joaca in calificari