Sorana Cirstea incepe bine la Pattaya-Tailanda

Continuand seria de meciuri foarte bune, desigur neincluzand retragerea de pe teren de la Melbourne, Sorana Cirstea a obtinut o victorie normala ca scor, in fata jucatoarei japoneze Erica Sema, cu 6-2, 6-2. Acesta trebuie sa fie rezultatul dintre ea si oricare alta sportiva de la locul 130 in sus, mai ales ca Erica inca nu a cunoscut gustul victoriei in acest an si a jucat pentru prima oara pe un tablou principal, in 2012.

Sorana a facut repede break-ul atat in primul cat si in al doilea set si a jucat relaxata impotriva japonezei, care la BCR Bucuresti din vara trecuta, s-a remarcat doar prin darzenie, putere de lupta si fustita cu jupoane.

Adversara din turul doi va fi o alta japoneza, clasata chiar pe locul 130, deci va trebui sa–i cedeze maximum 5 ghemuri. Misaki Doi este o jucatoare micuta de statura (nu are nici macar 1,60 cm), asa ca trebuie adusa in fata si apoi pasata sau lobata. Sorana stie sa faca acest lucru dar trebuie un pic de rabdare sa gaseasca momentul potrivit pentru stopuri. Dificultatea meciului va fi data de faptul ca adversara este stangace si acest lucru trebuie avut in vedere.

Sorana Cirstea a declarat pe facebook ca “a jucat bine in primul meci”, deci este increzatoare.

Site-ul oficial al WTA nu trece cu vederea revenirea ei dupa acel moment nefericit din turul 3 de la Australian Open, cand marcata de dureri de spate a lasat cale libera Sarei Erani. Oficialii au remarcat ca este favorita 7 si ca a avut nevoie de doar 74 de minute pentru a castiga, si ca, la 21 de ani, ea doreste sa revina in top 50 cat mai repede. Aceasta victorie blitz este ultimul semn cum ca ea a reintrat in forma si doreste sa-si imbunatateasca recordul de 20 de victorii din ultimele 25 de meciuri jucate!

Sorana va avea ocazia ca in sferturi de finala sa se confrunte cu Vera Zvonareva, si atunci vom sti cum sta, ce mai trebuie pus la punct pentru sezonul de zgura, pe care impreuna cu Victor Ionita trebuie sa-l abordeze cu toata increderea.

Cu noul sau stil de joc, plin de agresivitate, am presimtirea ca acesta va fi anul Soranei!