Sorana Cirstea are culoar de semifinala la Pattaya

SoriAnaMariaCe bine ca Sorana a gasit de cuviinta sa-i placa in Tailanda si s-a prezentat a doua oara consecutiv la turneul de la Pattaya. Anul trecut a facut o semifinala dupa ce a invins pe rand pe Erica Sema, Misaki Doi si a trecut si de Vera Zvonareva care s-a retras.A pierdut in semi la Kirilenko dupa u meci foarte strans , cu 4-6 in decisiv dar a acumulat 130 de puncte.Acum trebuie neaparat sa  le apere si pentru asta in sferturi va fi nevoita sa o bata pe Anastasija Sevastova din Letonia.Chiar daca sunt deja obsedat de desele ocazii pe care fetele noastre le rateaza, mai ales Sorana, o spin din nou ca i s-a deschis culoar pentru um meci in semi cu prietena sa Maria Kirilenko.Letona Sevastova a produs o surpriza in turul doi si a eliminat-o pe Heather Watson, care ar fi reprezentat o misiune mai grea pentru Sori, dar si un prilej de revansa pentru thrillerul de la Miami de anul trecut.Acum Sorana poate si trebuie sa treaca de jucatoarea cu nr.183,  pentru a veni la intalnirea cu Maria, daca si ea va trece de compatrioata sa Elena Vesnina, cu care nu de putine ori a jucat dublu.Fortele sunt echilibrate, mai ales acum cand favorita 1, Ana Ivanovic a fost eliminata de Ayumi Morita!Nici celelalte favorite nu au avut viata usoara fiindca Daniela Hantuchova a pierdut set la Olga Puchkova, Kirilenka  la Kumkhum din Tailanda si Vesnina la Danilidou.Sa nu-mi luati in deradere aprecierea ca Sorana ar putea castiga turneul, mai ales ca prin Asia , oficial ii merge bine…

In primul tur Sorana trece la pas de prietena noastra Bethanie Mattek-Sands cu sorul de 6-1, 6-3, avand un tempo prea rapid pentru americanca , facand 6 break-uri contra 2 si 65 de puncte fata de 42.In runda a doua Sorana a jucat cu australianca de origine rusa Anastasia Rodionova, care o eliminase pe Vania King.Sorana incepe tare si dupa mai putin de jumatate de ora face un 6-0 imbucurator, dominand net acest prim set.Din pacate in setul doi Sorana se relaxeaza si desi are 5-3, nu inchide meciul si este egalata, intrand in tiebreak.Bine ca acum este stapana pe ea si castiga acest ghem decisiv la 3, si meciul care o trimite in sferturi.Acest ultim set a fost foarte strans, echilibrat ca realizari si nu vom sti daca Rodionova a jucat mereu mai bine sau Sorana s-a mai deconcentrat.E bine de tinut minte ca nici un meci nu este terminat pana ce adversarii nu dau mana intre ei si cu arbitrii!

Un gand de regret pentru ca Irina Begu s-a retras in turul 1, accidentandu-se.