Sorana Cirstea nu a depasit perioada nefasta din 2014

soranaNumai in pielea si sufletul Soranei sa nu fii! Dupa ce in anul trecut nu a fost capabila sa-si apere o multime de puncte si a alunecat pana dincolo de locul 100, ca pe final sa mai obtina ceva puncte care sa o plaseze in decada a 9-a a clasamentului, am sperat ca perioada de odihna/pregatire, asezarea sentimentala, schimbarea antrenorului, sa o aduca pe calea cea buna. Din nefericire Sorana nu a putut sa participe la primul turneu al anului, nici la al doilea si a inceput anul direct la Australian Open.Dezamagire mare, fiindca a pierdut chiar in primul tur la Alexandra Panova, rusoaica de pe locul 150. Scorul de 5-7, 0-6, ne arata cam cum s-a desfasurat meciul. Dupa un prim set mai strans, in care rasturnarile de scor s-au tinut lant, de parca se vorbisera inainte, Sorana nu a mai contat si a pierdut categoric setul doi.In primul cum spuneam, dupa un ghem castigat de Sorana, au urmat serii de cate doua ghemuri castigate alternativ de fiecare jucatoare, dar cum Panova a inceput seria si a incheiat-o, a castigat setul.Asadar Sorana a avut 5-4 dar nu a mai putut face inca un break si cu asta s-a scris meciul…

Serviciul nu a functionat ca alta data si asta nu mai inseamna ca nu-ti merge jocul, ci pur si simplu echilibrul interior nu a permis concentrarea suficienta. Ca a facut 5 duble greseli asta spune destule, dar mai greu de crezut este faptul ca intr-un meci intreg Sorana a reusit doar 1 (una) lovitura direct castigatoare!? si a oferit 9 sanse de break din care a aparat doar 3. Cred ca nu mai este nimic de spus si ingrijorarea se va asterne peste Sorana si noul antrenor, iar noi fanii ei trebuie sa recunoastem ca nu mai putem conta pe ea in apropiatul meci de Fed Cup. Daca anul trecut Sorana a facut punctul de aur cu victoria la Ivanovic si apoi la Iovanovski, acum iata ca nu-si va mai gasi locul in teamul roman. Este alta piatra de moara care va atarna greu, stiut fiind faptul ca Sorana este o sufletista, o jucatoare de echipa, care acum nu le va mai putea ajuta pe fete, careia ii datoram victoria din meciul cu Serbia…

Sa ne gandim pozitiv la Sorana, sa reuseasca sa se stabilizeze complet din punct de vedere fizic si apoi cu ajutorul tuturor sudamericanilor din stafful ei, sa-si recapete increderea in ea ca persoana si apoi ca jucatoare.