Sorana Cirstea pierde la Sara Erani

Sorana CirsteaMare ghinion pentru Sorana Cirstea! Sa te accidentezi inainte de un set decisiv intr-unul din cele mai importante meciuri din cariera, este curat ghinion. Stau sa ma gandesc de ce nu a  castigat primul set mai repede, mai clar, fiindca avea destule ocazii sa o faca, si de ce nu a continuat ritmul si in setul al doilea? Accidentarea nu mai avea loc, si istoria se scria altfel. Sara Erani, care in turul asnterior a scos-o din turneu pe Nadia Petrova, o jucatoare completa si mai experimentata (24 de ani dar doar 164 cm inaltime), a fost mai rabdatoare si nu o data a asteptat-o pe Sorana sa riste lovituri decisive, cu grad de risc, fiindca ea dadea totul inapoi. Deseori Sorana si-a asumat aceste riscuri, lovind sclipitor mai ales cu lungul de linie din backhand, lovitura care incepe sa devina o arma redutabila.

Din nefericire, serviciul Soranei nu a mai functionat ca si in meciul cu Stosur, si cred ca doar 10 la suta din ocazii a reusit sa puna in careu primul serviciu!? Nu poti juca un astfel de meci doar cu serviciul al doilea. Este un bun prilej de reflexie pentru Sorana dar si pentru Alina Tecsor si Victor Ionita. Preparatorul fizic Teo Cercel are la ce se gandi, fiindca accidentarea Soranei in mod sigur nu a venit din senin, ea trebui bine negociata, fiindca de acum, este acceptata.

Meciul incepe rau, cu pierderea serviciului, dar Sorana returneaza puternic si firesc, rebreak-ul echilibreaza partida. In acesata perioada Erani a si executat doua scurte, impecabile si surprinzatoare, una din armele sale de baza, care au facut multe puncte in meci. Sorana ia conducerea cu un ghem alb, in care lovitura preferata, longline de backhand in colt a fost foarte eficace si aplaudata de o arena plina. Automat, urmeaza break-ul, fiindca desi Sorana face toate punctele, si ale ei si ale italiencei, puncteaza pentru ea cu doua mingi in plus. Din pacate isi pierde ghemul ei, facand  2 duble greseli consecutive si usor debusolata va pierde 10 puncte la rand (?), fiind egalata. Acum Sorana ataca debordant, revenindu-si, face si ea 4 puncte la rand, isi castiga ghemul si are 4-3. Se face 5-4  si apoi 6-5, dar Sorana da semne de imprastiere a mingilor, servicii prea lungi, auturi mari si nefortate, dar noroc ca nici italianca nu traverseaza o perioada fasta.

Am vazut totusi si cateva voleuri frumoase, insa nu toate decisive si asa se ajunge in tiebreak. Acesta incepe prost, 0-2, si 3-5, fiindca Sorana greseste nepermis de usor in astfel  de ghem decisiv, care putea sa-i anuleze toate reusitele de pana atunci. Totusi egaleaza la 5 si sperantele renasc. Acum cine facea punctul avea minge de set si acesta s-a scris in  dreptul italiencei. Urmeaza un fileu al Sarei, care a incercase un retur decisiv si apoi loveste si in aut. Acum  Sorana are ea minge de set, pe care o concretizeaza cu un smeci in stil de mare campioana. Daca a castigat acest prim set fara sa se ajute de serviciul 1, speram la un set al doilea mai bun si mai scurt.

Intradevar setul a fost extrem de scurt, dar 0-6 , incredibil, parca vedeam o alta Sorana pe teren, venita dupa vreo 5 seturi, confuza, repezita, clar neconcentrata. Mare ciudatenie, dar trebuia sa acceptam, chiar daca la acea ora 4 de dimineata regretam ca scorul nu a fost invers… In aceasta perioada numarul de erori ale Soranei au atins o cota alarmanta, 18,  si cum era de asteptat italianca a prins aripi, era energica, zburda pe teren. In finalul setului, Sorana acuza dureri la spate, fapt ce a influentat decisiv comportarea ei, fiind nevoita sa solicite fizioterapeutul, in doua randuri, facand mai mult act de prezenta, unii spun ca pentru a acorda respect asistentei si adversarei. Personal consider ca dupa 0-2 in decisiv trebuia sa se retraga, fiindca sezonul este lung si dur. In acest timp italianca nu se pierde cu firea, vazand o adversara ranita, joaca ce trebuie, o plimba pe Sorana, ii da contrepied-uri si scurte, macinand-o pas cu pas. Abea dupa 10 ghemuri pierdute Sorana reuseste un ghem de onoare, dar italianca se vedea deja cu “sacii in caruta”. La 1-5, Sorana mai are o rabufnire de orgoliu face un break, dar totul era zadarnic.

Sorana Cirstea vs. Sara Erani 7-6(6), 0-6, 2-6 si un meci care trebuia si se putea castiga, se pierde in mod regretabil. Suntem siguri ca odata cu “vindecarea “ fizica dar si a mentalului Soranei, ea va reveni in forta si va continua ascensiunea in clasamentul mondial.