Sorana confirma nivelul de joc la care a ajuns

Sorana Cirstea a reusit in primul tur de la Madrid un rezultat foarte imbucurator.Confirmand increderea organizatorilor care i-au conferit un wild card pe tabloul principal ca sa nu mai joace calificari, ea a eliminat dupa un meci extrem de disputat pe favorita 13 Anastasya Pavlyuchenkova recent castigatoarea trofeului de la Rabat.Rusoaica are rezultate excelente in acest an si nu numai reusita celui de al 10-lea trofeu al carierei o recomanda, cat toate turneele la care a luat parte.A jucat sferturi la Australian Open unde a trecut de Svitolina si Kuznetsova, dar si la Sydney, sferturi la Miami unde Cibulkova si Strycova i s-au inclinat, iar la Monterrey a castigat finala contra liderului mondial Kerber.

Sorana nu s-a lasat deloc impresionata si a inceput meciul hotarata, i-au intrat serviciile si loviturile si s-a impus usor cu 6-1 in primul set. Rusoaica s-a “trezit” in setul al doilea, nu fara dificultati, scor 6-3, dar in decisiv Sorana a pornit din nou ca din pusca si a condus cu 4-0. Din nou “Pavs” are o revenire si pe fondul unui joc extrem de echilibrat ea reuseste punctele cheie si egaleaza la 4. Abea acum Sorana reuseste un ghem care o mai stopeaza pe rusoaica si se ajunge in tiebreak fiindca mingea de meci de la 6-5 a fost ratata.

In tiebreak Sorana a fost mereu in fata, doar ca la 5-3 a facut o dubla greseala sporind incertitudinea.A urmat imediat o alta minge de meci profitand de un aut al Anastasyei, care mai salveaza o data, dar la 5-6 ea se preda alergand din colt in colt si gresind.

Sorana a reusit victoria la o jucatoare din top 20 , victorie prevestitoare de un bun parcurs in acest an, in care poate recupera zeci de pozitii. Adversara ei din turul al doilea, tanara americanca Cici Bellis cred ca va face fata cu greu “torpilelor” romanesti.