Sorana egala in joc cu Agnieszka, in turul 3 la Indian Wells

soranaSi a fost si meciul din turul 3 de la Indian Wells, in care Sorana Cirstea s-a aflat fata in fata cu Agnieszka Radwanska. Pentru Sorana era evident cel mai tare meci de pana acum in 2013 si tocmai spuneam ca putea fi considerat un adevarat test pentru a sti ce perspective are romanca pentru a urca intre primele 20 de jucatoare ale lumii. Pentru echipa Adidas si pentru Steffi Graf si Andre Agassi a fost important modul in care ea s-a exprimat, ce lovituri a reusit, ce impresie a lasat, fiindca orice s-ar spune un meci de 3 seturi cu Aga nu se vede oricand, mai ales la fetele noastre.

Cum s-ar putea caracteriza mai bine acest meci daca un comentator englez spunea mai in gluma mai in serios ca la meciurile Soranei nu te poti plictisi! Asta inseamna ca Sori joaca spectaculos, in stare de lovituri uluitoare, dar din pacate si de inconstanta, ceeace ce duce la caderi sau / si reveniri spectaculoase. Cum altfel daca in decisiv de la 1-5 Sorana are puterea de a ajunge la 4-5, recuperand 2 break-uri si avand serviciul pentru a intra in  prelungirile setului?

In tiebreak-ul primului set Sorana a avut 6-3 si a transformat prima minge de set silind-o pe Aga la greseala. S-a jucat de la egal la egal si asta este deja un fapt imbucurator. In setul doi Radwanska s-a impus (6-3), dar nu fara o darza riposta a Soranei iar decisivul a fost asa cum v-am aratat mai sus. Ultima minge a meciului a fost un lung raliu jucat mai mereu cu reverul in care Sorana a lovit din ce in ce mai puternic, iar poloneza statea pe linia de fund si raspundea cum putea pana cand la un schimb de forehanduri Sori loveste puternic, ce s-ar fi chemat decisiv, dar lungul de linie iese putin in coridor. Ar fi fost egal si poate venea 5-5. Nu a fost sa fie, dar prestatia si scorul o indreptatesc pe Sorana sa spere ca data viitoare ar putea castiga in fata formidabilei poloneze. Sa nu uitam ca intr-un an intreg, Aga pierde poate de 5-6 ori in fata altei jucatoare decat a celor din fata ei, Serena, Vika si Masha, avand un stil special dar si un ascendent moral teribil fata de celelalte jucatoare. Sorana a fost foarte aproape de un rezultat enorm, dar tristetea trebuie lasata la o parte fiindca jocul a incantat si este mai mult decat promitator.

Din pacate de prea mult timp nu reusim sa plasam vreun roman in saptamana a doua a unui turneu mare, dar timpul nu-i pierdut… Le revedere la Miami.