Sorana prea relaxata, o invinge totusi pe Urszula Radwanska

Sorana CirsteaCe am putea conchide vazand scorul meciului din turul doi dintre Sorana Cirstea si sora mai mica a Agnieszkai Radwanska, Urszula? Am putea spune ca Sorana s-a relaxat si a gandit ca oricum castiga, dar acest mod de abordare a unui meci este cam periculos. Desigur ca ea ma va contrazice, dar ce putem noi de acasa gandi, cand ultimul set jucat contra lui Sam Stosur a fost excelent, iar urmatorul, primul cu Urszula a fost foarte slab?

Nu stim cine si cum, poate Victor Ionita, poate ea singura, poate Mama care se pare ca este cu ea, sau micul cor de romani, au trezit-o la realitate, la  timp (ce bine ca tenisul se joaca pe fragmente), si ea s-a pus pe treaba, adica pe facut puncte, pe recuperat din distanta ce o separa de adversara si apoi sa-si construiasca victoria. Dupa dusul rece din debut, cand cedeaza cu 1-6, urmeaza un clar 6-2, care punea lucrurile la punct si apoi a mers spre victorie, neintrerupta de adversara, si setul decisiv se incheie cu 6-3.

Sa constatam oare ca Sorana se incalzeste mai greu si intra in meci cu intarziere, sau Urszula a ars complet in primul set? Sorana a servit mai slab ca in primul meci, dar  a facut putine greseli socotite nefortate, adunand in cele din urma 80 de puncte fata de 74 ale adversarei. Victoria deci , este mai grea decat arata scorul si trebuie sa  estompeze euforia dupa primul meci si sa o trezeasca la realitate, pentru ca italianca ce o asteapta in turul 3, Sara Erani, este mult mai periculoasa decat poloneza. Abea dupa acest meci ne gandim pe cine preferam in continuare, pe chinezoaica  Jie Zheng sau pe frantuzoaica Marion Bartoli? Amandoua imi dau fiori, dar recunosc ca Samantha Stosur imi provoca cosmaruri.