Superb: Irina Begu castiga WTA Tashkent

irina beguTenisul feminin romanesc este mai bogat fiindca Irina Begu a reusit performanta carierei, castigand trofeul turneului WTA de la Tashkent cu premii de 200 mii de $! Palmaresul romanesc nu este prea bogat in astfel de performante, doar Alexandra Dulgheru ( de doua ori la Varsovia) si Sorana Cirstea tot la Tashkent au mai reusit asa ceva.Fetele noastre au mai reusit calificari in finale dar nu au reusit sa-si apropie victoria si s-au multumit cu trofeul pentru finalist si cu o fotografie de amintire.Chiar Irina a stiut cum este sa fii atat de aproape, la Marbella si la Budapesta anul trecut, dar s-a inclinat in fata Victoriei Azarenka si Robertei Vinci, promitandu-si siesi ca daca va mai intra intr-o finala sa o castige.Pariul a fost castigat si Irina se inscrie printre laureatele circuitului mondial.Sa nu uitam ca la Hobart in ianuarie, Irina impreuna cu Monica Niculescu au castigat proba de dublu, si asta ne arata cat de completa jucatoare este si mai ales ce viitor are tinand cont de varsta sa foarte tanara.

Noi cu totii am asteptat victoria in ultimul meci, tinand seama ca juca in fata unei adversare foarte tinere, croata Donna Vekic, o mare speranta a tarii sale, care abea a implinit 16 ani, dar repurtand victorii insemnate, venind chiar din calificari.Experienta superioara a Irinei si modul cum a stiut sa-si stapaneasca emotiile inerente au fost determinante acum.Irina a facut un joc foarte bun, echilibrat, avand frumoase realizari atat la serviciu, care a functionat foartebine cat si in ghemurile la primire, retururile sale punand in dificultate pe croata.

Meciul incepe normal , cu ghemuri castigate la serviciu si Donna avea conducerea cu 2-1.Incep sa detaliez de aici fiindca a urmat un ghem alb al Irinei si ma gandeam ca ar putea forta putin fiindca nici unei jucatoare nu-i este tot una cand se vede dominata in asemenea mod.Croata nu se pierde cu firea si reuseste din nou sa ia conducerea si ajungem la 3-3, fara ca vreuna dintre fete sa fi avut minge de break.Serviciul Irinei intra in proportie de 71% si apoi face punctul cu 80%, situatie pe care o doream identica pana la sfarsitul meciului..Urmeaza ghemul 7, pe care cei ce joaca tenis il considera determinant, fiind de mijlocul setului, dar care te aduce aproape de final.Acum Vekic este presata de scor fiindca Irina face primele doua puncte, dar ca orice copila care nu prea realizeaza pericolul Donna face 3 puncte la rand si frustrarea trece dincolo de fileu.

Poate ca da , poate ca nu a fost asa, oricum Irina egaleaza si fiind pentru prima oara egalitate, Donna pierde alte doua puncte si ghemul.Acest break vine perfect, pentru ca la 4-3 Irina servea si intradevar a reusit un ghem important ferindu-se de rebreak-ul care de marea majoritate a cazurilor se petrece imediat. In continuare Vekic isi face si ea ghemul dar Irina servea pentru set, si cat de important era sa castige primul set…Ma uitam la punctajul general si am constatat ca scorul era de 24-23, si nu ma gandeam ca jocul este strans ci doar la faptul ca Donna tinea piept si putea oricand sa revina periculoasa.Irina serveste si face primul punct cu serviciul al doilea apoi la fel, realizand 5 puncte din 5 cu serviciul doi, ceeace era foarte important in castigarea unui ghem propriu.Ghemul se incheie la zero, si set Irina care si-l apropie cu 6-4.

Cifrele ii sunt de partea ei dar mai important era ca a avut setul sub control si nu a ratat ocazia atunci cand a aparut, dovedind mai multa maturitate.

Setul al doilea trebuia inceput tare pentru a contribui la destabilizarea croatei si asa s-a si petrecut. Irina reuseste break-ul din start, apoi si-a castigat ghemul si avea un 2-0 aparent linistitor, fiindca Irina a servit foarte bine pana atunci. Croata arunca in lupta ultimele resurse si reuseste sa egaleze la 4, intr-un ghem in care Irina a avut 40- 15 si s-ar fi desprins la 5-3, spre un final pe care putea sa-l aibe linistit. Adversara nu incepe bine ghemul 9, si Irina stie ca acum este momentul sa-si recupereze ghemul , conduce cu 30-0 si 40-15 si face rebreak-ul care aducea victoria atat de aproape. S-a ajuns la egalitate in ultimul ghem, Irina face minge de meci, este egalata, dar la a doua minge de meci finala se incheie. Victoria limpede, dar obtinuta dupa un meci foarte echilibrat, care ne face fericiti pe toti care iubim tenisul romanesc. De la familie si sustinatori si culminand cu Irina, cu totii am trait clipe de mare bucurie si satisfactie pentru aceasta superba reusita.

Meciul a durat 80 de minute si punctajul general a fost de 59-52, Irina facand 3 break-uri fata de doar unul al adversarei.Cheia meciului a fost serviciul care a functionat foarte bine si eficient. Sunt sigur ca acum Irina vede tenisul altfel si are incredere mai mare in ea si de ce nu in colectivul de antrenori pe care ii are alaturi, tineri ambitiosi si iata, priceputi.

Irina a castigat 280 de puncte WTA, care ii permit un salt de cca 30 de locuri, fiindca nu are nici un punct de aparat.

La interviurile de final, Irina a recunoscut sincer ca s-a hotarat in ultima clipa sa participe dar acum este foarte fericita.A adus aminte ca acum 3 ani o alta romanca a castigat la Tashkent si acest lucru este de retinut.Si-a laudat propriul servici deci trebuie “intretinut” la antrenamente, mai ales ca la inaltimea sa are posibilitati certe de a mai progresa.