La dublu, Monica Niculescu pierde, Horia Tecau castiga si urmeaza Irina Begu

-tecau-lindstedt

In noaptea care a trecut am avut pe terenurile de la Indian Wells, doua dubluri cu pretentii la accederea in fazele superioare. Daca Horia Tecau si Robert Lindstedt sunt desemnati favoritii 4, si asta inseamna ca sunt “obligati” sa intre in semifinale, Monica Niculescu si Marina Erakovic, ca doua jucatoare cu frumoase rezultate si bun clasament la dublu, doreau sa infirme calculul hartiei si sa ajunga cat mai sus pe tablou. Ele au si invins in primul tur perechea formata din bielorusa Olga Govortsova si rusoaica naturalizata in Australia, Anastasia Rodionova cu 4-6, 7-6(4), 11-9, dar apoi s-au intalnit cu favoritele 1, Liezel Huber si Lisa Raymond. Acest meci a venit cam repede, si cu un grad de dificultate maxim, asa ca se anunta interesant si s-a dovedit echilibrat. Monica si croata care reprezinta Noua Zeelanda au inceput meciul excelent si au facut repede un break, pe care l-au conservat pana la 5-4 si serveau pentru set. Din pacate nu au reusit sa-si castige ghemul si s-au vazut egalate. Culmea, acum ele castiga doua ghemuri la rand si primul set se scrie in dreptul lor.In setul al doilea, nu se desprinde nici o echipa, desi s-au facut cate un break, si se ajunge la 5-6 dar serveam noi.A fost din nou un moment psihologic pe care mai rutinatele adversare l-au trecut cu bine, si a fost sa fie ultimul, fiindca dupa castigarea setuli doi, americancele nu mai pot fi stopate si se pierde supertiebreak-ul in mod clar.

Scorul meciului Monica Niculescu/Marina Erakovic – Liezel Huber/Lisa Raymond a fost 7-5, 5-7, 3-10.A fost un bun prilej pentru Monica sa-si arate clasa si poate impreuna cu Irina Begu sau din nou cu Marina, sa le si invinga pe marile favorite.

In turneu a mai ramas Irina Begu impreuna cu Maria Jose Marinez Sanchez, care dupa ce au trecut de cele doua Elene din Balcani, Eleni Danilidou si Jelena Jankovic, un dublu insolit dar puternic, vor fi fata in fata cu celebrul cuplu argentinean, Gisela Dulko si Paola Suarez, care joaca din ce in ce mai bine, de la intoarcerea in circuit a Paolei.

Satisfactia romanilor a fost provocata de Horia Tecau, care impreuna cu suedezul Robert Lindstedt au intrecut perechea formata din cehul Tomas Berdich si polonezul Kubot cu 6-3, 7-5, fara prea mari emotii.Ei au condus si in setul al doilea cu 5-4 si aveau serviciu, dar nu au reusit sa incheie meciul, asa ca s-au mai intrebuintat putin pentru a face rebreak si sa castige in prelungiri.

Ei au timp sa vizioneze meciul dintre argentinienii Berloq si Chela contra americanilor Querrey si Isner, pentru a-si cunoaste viitorii adversari.

In turneul feminin, trebuie semnalata victoria americancei Cristina Mchale in meciul cu celebra Petra Kvitova, surprinsa de aplombul tinere sale adversare, care in acest an are rezultate deosebite si urca permenent in clasament, indreptandu-se spre top 20.

Pe noi ne intereseaza meciul din jurul orei 23,30 dintre Simona Halep si Maria Sharapova, care poate fi un eveniment special al tenisului nostru.