Horia Tecau si Sania Mirza au cedat in finala de la Melbourne

mlade si nestor wtaHoria Tecau si Sania Mirza s-au inclinat in fata Cristinei Mladenovic si a lui Daniel Nestor in finala de la Australian Open.Putem spune ca adversarii( ambii de origini yugoslave) au fost mai buni, si poate si pentru ca frantuziaoca  a jucat excelent facandu-ne de cateva ori sa credem ca pe teren sunt 3 …baieti.

Daca performantele lui Nestor sunt exceptionale si a adunat 83 de victorii de turnee dintre care 8 in mari slamuri, iata ca partenera sa a facut un meci excelent si l-a ajutat sa castige al 4-lea mixt de mare anvergura.Departajarea s-a facut evident prin jocul fetelor, si Sania nu a mai fost aceiasi ca in restul meciurilor, reusind doar odata sa castige ghemul sau. De emotii nu se poate vorbi fiindca indianca a reusit 2 victorii la Melbourne cu ani in urma alaturi de Bupathi, iar alaturi de Horia a jucat in sferturi anul trecut.

Dupa 3-3 in primul set, ghemul 7  a fost decisiv, Sania pierzandu-si serviciul mai ales ca Mladenovic a reusit doua retururi exceptionale pe coridor, unde Horia nu a mai putut interveni.

In setul doi, desprinderea vine mai repede, la 1-2, cand Sania isi mai pierde odata serviciul, pentru ca Nestor si Mladenovic sa se distanteze la 4-1 si 5-2.Acum cuplul nostru a ajuns la 2 mingi de break, insa punctul decisiv l-au facut adversarii.Aici am fost putin surprinsi ca Sania a ales sa primeasca si din pacate a gresit.In ultimul ghem, Cristina  a mai reusit un retur formidabil, razant si la nivelul soldului lui Horia care nu a putut interveni si asta tot la punct decisiv.

Mirza si Tecau vs. Mladenovic sii Nestor 3-6, 2-6

Hotarat lucru nu a fost ziua “noastra” si ne multumim cu trofeul pentru locul 2, care nu este deloc de neglijat.Pacat ca la dublu mixt nu sunt clasamente si nu putem spune decat ca Tecau si Mirza au capacitatea de a castiga un mare slam, poate chiar la Paris.

sursa foto: wtatennis.com