Trofeul WTA de la Florianopolis a fost castigat de Monica Niculescu

Niculescu-trofeu-FlorianopolisMare bucurie pentru tenisul romanesc: Monica Niculescu a castigat primul sau trofeu, in chiar prima editie a Brasil Tennis Cup la Florianopolis.Dupa alte doua finale consecutive in Luxembuorg, pierdute in fata lui Victoria Azarenka si Venus Williams in ultimele doua editii, iata ca de data aceasta Monica nu a mai ratat ocazia de a castiga un trofeu WTA.Este drept ca adversara sa din finala, rusoaica Olga Puchkova i-a netezit drumul invingand-o in semifinala pe chiar Venus Williams, favorita 1, dar acest lucru nu facea decat mai grea finala, aflandu-se in fata unei adversare in forma maxima.Cunoscandu-se inca de pe vremea junioratului, Monica a afirmat ca este prietena buna cu Olga si a apreciat jocul foarte bun al ei.Rusoaica se afla pe locul 109, dar este in mare progres.

Cu exceptia unei perioade din setul doi,  Monica a controlat jocul.Ea a castigat usor primul set, exact cum a facut in ultimele 3 meciuri, si conducea in al doilea cu 2-0. Abea acum rusoaica reuseste sa castige 6 ghemuri din urmatoarele 8 si sa-si adjudece setul cu 6-4.Monica a admis ca se simtea obosita dar a continuat sa lupte si s-a desprins din nou cu 4-2, dar pentru a doua oara Olga reuseste sa revina si egaleaza. Acum insa Monica nu a mai lasat fraiele meciului din mana si a reusit ultimele doua ghemuri care i-au adus si victoria

Monica Niculescu vs. Olga Puchkova  6-2, 4-6, 6-4 si a ridicat cupa deasupra capului.O bucurie enorma, pentru o saptamana de vis, care a inceput cu mari emotii cand a salvat 3 mingi de meci in turul intai in fata Anabelei Medina, dupa care totul a fost perfect. La final Monica a declarat ca s-a simtit minunat la Florianopolis, ca i-au placut si mancarea si hotelul si mallul si piscina si transportul, adica totul, si pentru acest fapt la anul va reveni pentru a-si apara trofeul.Jocul Monicai a fost echilibrat a jucat foarte bine cu primul serviciu, dar si retururile au mers perfect.Cele 6 break-uri fata de doar 4 ale adversarei demonstreaza acest lucru, la fel ca si cele 17 puncte facute in plus.

Oboseala a indemnat-o spre o odihna atat de binemeritata si spunea ca probabil doar a doua zi va intelege ce a realiza.Noi stim deja: Monica a intrat in cartea de istorie a tenisului romanesc.