Turneul de tenis Colsanitas de la Bogota, prima zi

Simona HalepTurneul WTA de la Bogota, aflat la a 19 editie, a inceput luni, 14 februarie, cu meciuri de pe tabloul principal, in paralel cu ultimele partide din calificari. Din pacate trebuie sa consemnam ca Ema Bogdan, care sa nu uitam ca nu are inca 19 ani, a pierdut partida decisiva din calificari, desi a castigat primul set, cu 6-4 in fata Corrinei Dentoni din Italia. In setul 2 s-a mers cap la cap pana la 5-5 si abea aici adversara a reusit breakul si imediat setul. A urmat o pauza nefiresc de lunga si la reluare s-a vazut ca tanara noastra jucatoare a cazut fizic, fiind foarte repede condusa cu 0-4. S-a consemnat finalmente 2-6 in decisiv si Ema a ramas cu cele 10 puncte castigate, care o introduc in interiorul celei de a doua suta de jucatoare din lume. Nu e putin lucru, fiindca Ema este ambitioasa, facuta pentru tenis si sigur ca ea isi va continua ascensiunea. O asteapta buna ei prietena si partenera de dublu Irina Begu, care vine de la Cali cu trofeul castigat in turneul ITF de 100000$, unde cele doua s-au impus si la dublu.

O mai asteptam pe Madalina Gojnea sa sustina partida ei decisiva pentru intrarea pe tabloul principal, dupa ce a invins-o pe columbianca Lizarazo Yuliana cu 7-6, 6-4, dupa un meci strans cu multe breakuri, in care insa experienta Madalinei a fost determinanta in obtinerea victoriei. Ea va juca cu Beatriz Vidagany din Spania, si noi speram sa nu o faca in aceasta zi, fiindca 2 meciuri sunt deja prea mult. Ploaia a incurcat socotelile organizatorilor, asa ca totul este posibil, mai ales ca tabloul principal s-a pus in miscare…

Pentru prima oara,dupa foarte multi ani,  intr-un turneu WTA, Romania are  2 favorite, si le-am numit pe Simona Halep, favorita 3 si pe Edina Galovits-Hull care este a 6-a!