Un arbitru neatent strica cel mai frumos meci al primului tur de la BCR Ladies Open Romania

albertina briantiUltima romanca ce urma sa joace in primul tur, Mihaela Buzarnescu, a intrat pe teren hotarata sa repete victoriile colegelor sale. Avea insa o adversara extrem de periculoasa, cu vreo 8 ani de experienta in plus in circuit, si chiar daca avea 32 de ani a dovedit o vivacitate iesita din comun.Albertina Brianti, care doar anul acesta are victorii si la cele doua prime favorite ale turneului, Alize Cornet si Irina Begu, nu concepea sa piarda meciul si privea in continuare pe tablou.Cu arme diferite, cele doua jucatoare au oferit un meci foarte frumos, intins pe 3 ore, cu realizari tehnice de exceptie, iar asistenta s-a manifestat pe masura, aplaudand frenetic. Italianca are un joc complet, cu drepte extrem de puternice si cu slice-uri cu backhandul cu o singura mana, stie sa puna si scurte, poate alerga parca la nesfarsit,lovind din orice pozitie.Indemanarea ei este vizibila imediat,iar  inteligenta in joc o aseaza alaturi de Agnieszka Radwanska, si Marion Bartoli. Mihaela –Miki Buzarnescu i-a opus un joc cu lovituri puternice de pe fundul terenului, lungurile sale de linie dovedindu-se foarte eficiente, mai ales ca ea este stangace.A incercat si deseori a reusit sa puna scurte imparabile, nascandu-se faze elecrizante.

Meciul incepe cu doua break-uri apoi se linisteste  pana la 4-3, cand italianca se distanteaza.Acum Mihaela reuseste cateva retururi formidabile mai ales cu backhandul.Din pacate ea nu poate sa tina ritmul in ghemul sau si dupa ce izbeste fileul cu un smeci, pierde setul cu scorul de 4-6.Echilibrul din teren ne facea sa speram intr-o revenire a romancei. Ea se produce, fiindca la 2-2, Miki face breakul, chiar daca italianca joaca bine in continuare.La 5-3, Buzarnescu reuseste inca un break si setul se castiga cu 6-3, dupa un joc foarte frumos, cu reducerea numarului de greseli ale Mihaelei si aparenta oboseala a Albertinei.

Setul decisiv incepe greu pentru romanca si la 0-2 se juca un ghem extrem de importantpe care Mihaela il castiga dupa ce este condusa pe serviciul ei cu 0-40!Realizand primul ghem al acestui set, Mihaela reuseste sa egaleze si sa ia conducerea cu 4-3.A fost o perioada buna de joc pentru ea, care pune presiune pe italianca , Miki avand minge de break, care parea sinonima cu o minge de meci, urmand ea la serviciu.Din nefericire, acum se petrece un punct extrem de controversat, care avea sa lase urme diferite in psihicul jucatoarelor.Mihaela reuseste sa puna o minge in zona liniei laterale, la 3 m de scaunul de arbitru, acesta tace, apreciind evident ca mingea a luat linia, italianca se repede si izbeste fileul, dupa care revine si arata ca mingea a fost aut.Pana aici nimic anormal fiindca Brianti era acoperita de regulament, ea creând insa antipatie in randul spectatorilor, fiindca mai intai a lovit fiind sigura de reusita si apoi a revenit asupra marcii mingii.Arbitrul sovaie, nu-si mai pastreaza prima decizie si accepta pozitia italiencei.Desigur ca Mihaela a ripostat, se cheama supervizorul, care da si el castig de cauza italiencei, si in loc de 5-3 pentru Buzarnescu  se face 4-4, mai ales pe fondul frustrarii romancei.Italianca scapata  de pericol, este mai calma si evident multumita, castiga inca doua ghemuri si meciul

Mihaela Buzarnescu vs. Alberta Brianti 4-6, 6-3, 4-6.

Mihaela a pacatuit ca in primul set a fost mai retinuta, iar dupa punctul controversat nu a reusit sa-l uite si finalul de meci a fost jucat cu suparare. Jocul sau a fost pe placul spectatorilor si al specialistilor si continuand asa , va patrunde cat de curand in prima suta de jucatoare a clasamentului mondial.