US Open 2021 cu Simona „renascuta”…

Lumea tenisului a asteptat cu interes meciul Simonei cu revelatia momentului, Camila Giorgi, care a triumfat la Montreal. A fost un meci strans, echilibrat, dar nici o clipa nu ne-am indoit de victoria Simonei, care a fost mereu la carma jocului. Era stiut ca italianca va juca tare, cu lovituri aspre si servicii puternice, dar Simona i-a raspuns perfect, cu mingi plasate dar mai ales cu servicii excelente.Cei 6 asi stau marturie, dar si alte multe prim servicii care au adus puncte pretioase.Chiar Mats Wilander a constatat schimbarea in bine la serviciu si a concluzionat ca aruncarea mingii ceva mai jos a fost cheia succesului. Simona a fost sigura pe ea, a raspuns cu mingi plasate sau ceva mai inalte la care adversara s-a cam pripit, iar pe serviciile ei a fost foarte eficienta.

In primul set s-a mers capa la cap pana la 4-4 si ne gandeam la un tiebreak, dar in ghemul 9 Simo face breakul si apoi castiga setul autoritar.

In setul al doilea ea a condus cu 5-4 si a avut serviciul dar culmea nu si l-a castigat, apoi a condus din nou dar a fost iar egalata si s-a intrat in tiebreak. Aici Simo a jucat atent, chiar daca a fost condusa cu 3-2 a facut apoi 5 puncte la rand si a devenit victorioasa fara drept de apel.

Nimeni nu ar fi spus ca in ultimele 3 luni si jumatate a jucat doar 2 meciuri, fiindca valoarea ei deosebita i-a permis sa revina in tur in mod stralucit, avand o adversara cu greutate.

In meciul din turul al doilea o va intalni pe slovaca Cristina Kucova si are ocazaia sa isi exerseze toate loviturile, cu gandul la Elena Rybakina.
Felicitari Simo si cu incredere vei urca din nou unde ai fost inainte de accidentarea de la Roma.