Prologul de la Madrid a fost castigat de Simona Halep

In saptamana premergatoare marelui turneu de la Madrid, pe care Simona l-a castigat anul trecut, a avut loc un turneu demonstrativ, fulger, cu invitate. A fost editia a treia(urmatoarea va fi la Viena), la care au participat Madison Keys, Svetlana Kuznetsova, Agnieszka Radwanska, Garbine Muguruza, Johanna Konta, Monica Puig, Maria Sharapova si Simona Halep.

Formatul extrem de atractiv a adunat mii de spectatori care au avut ocazia sa vada la lucru, la modul cel mai serios si nu demonstrativ, 8 dintre cele mai bune jucatoare ale lumii.S-a jucat dupa sistemul long tiebreak, adica pana la 10 puncte, la fel ca in supertiebreakul de la dublu.

Meciurile nu au durat mult, dar cumulate au facut cat un set normal ca timp si ca puncte inscrise.Premiul pentru castigatoare, numai pentru cea care a triunfat, a fost de 250000$, din care 50000 au fost donate caritabil pentru victimele agresiunilor domestice. Cea care a facut gestul donarii a fost romanca Simona Halep, invingatoarea autoritara a turneului.

In primele 4 meciuri, sinonime cu sferturile unui turneu, s-au inregistrat rezultatele care urmeaza.Svetlana Kuznetsova – Madison Keys 12-10 (cel mai disputat meci), Aga Radwanska-Garbine Muguruza 10-5 de la 1-5, Simona Halep-Johanna Konta 10-2 dupa 6-0 in 11 minute si Monica Puig-Maria Sharapova 10-6.Asadar in semifinale s-au intalnit Kuznetsova cu Radwanska si Halep cu Puig, in care rusoaica a castigat cu 10-6, iar romanca, dupa 12 minute a reusit 10-5, dupa 5-3 si 7-5.Finala le-a adus fata in fata pe Simona si Sveta in care Simona a controlat tiebreakul permanent: 3-2, 4-3, 7-3, 8-4, 9-4, 9-6 si 10-6 in 14 minute.Daca adunam timpii de joc si punctajul reusit, Simona a stat pe teren 37 de minute, iar scorul general a fost 30-13, cat pentru un set normal.A fost amuzant ca in pauzele dintre intalniri, jucatorii care urmau sa mai joace stateau pe o bicicleta statica si pedalau…

In paralel s-a desfasurat si turneul masculin pe care l-a castigat Grig Dimitrov, care l-a invins in finala pe reprezentantul gazdelor Feliciano Lopez cu 10-7.

Felicitari Simona,cea care a fost caracterizata prin a fi cea mai rapida jucatoare din lume.