Victorie asteptata dar foarte greu obtinuta…

Am dorit cu totii sa avem un meci frumos, prin spectacolul oferit si de ce nu, prin evolutia scorului, ca sa vada lumea cum joaca cele mai bune jucatoare ale Romaniei. Si de data asta castig de cauza a avut Simona Halep aum in fata Mihaelei Buzarnescu, la fel cum a facut-o de fiecare data cand a jucat impotriva unei compatrioate.Cele doua jucatoare si-au impartit perioadele de joc bun dar si pe cele in care au abundat greselile si important a fost cine a gresit ultima. Daca in primul set Simona a fost mai sigura , a se citi mai stapanita si cu greseli mai putine, in al doilea Mihaela a jucat excelent, a atacat de fiecare data cand s-a ivit ocazia si cum iarba sanctioneaza jocul la temporizare, a castigat de justete. A fost momentul in care ne-am adus aminte cu totii ca Mats Wilander a spus ca Miki ar putea sa o invinga pe Simo, pentru ca agresivitatea ei ii poate aduce castig de cauza.Stangacea nostra a reusit o serie de puncte 1-2, adica servici si punct din a doua lovitura fiindca reverul ei in diagonala a functionat mult mai bine. Simona s-a vazut depasita de stilul adversarei si nici nu alerga la fileu la scurtele neasteptate pe care doar le …privea.A fost un pasaj excelent pentru Miki, care ne-a adus aminte de jocul ei din anul care a trecut, joc pe care dorim sa-l mai revedem

Simona a inceput meciul mai bine, a condus rapid cu 2-0, dar s-a vazut egalata si din nou a trebuit sa joace perfect pentru a castiga pe serviciul advers.A reusit, dar si ea si-a pierdut ghemul, fiind din nou egalitate.Abea acum Simona se distanteaza decisiv, cu 3 ghemuri castigate la rand, profitand si de greselile Mihaelei , care din dorinta de a juca lung si plasat a lovit in aut mult prea mult pentru a rezista in fata Simonei. In setul al doilea s-a repetat secventa din primul set cand Simo a condus cu 2-0 dar a fost egalata la 2 dar si condusa cu 4-2. Ca de atatea ori cand Simona este condusa are puterea sa revina si s-a facut 4-4, dar tot ca de atatea ori s-a lasat atacata si condusa fiindca Mihaela a fost mereu cea care schimba imprevizibil directiile loviturilor. Mai mult setul s-a incheiat cu doua erori ale Simonei, care parea ca asteapta decisivul…Asadar Halep-Buzarnescu 6-3, 4-6 si dupa cum se desfasurau ostilitatile, orice era posibil. In cele din urma, jucatoarea mai buna (afirmatia apartine tot lui Wilander) s-a impus, reusind  doua serii de cate 3 ghemuri (3-0,3-2, 6-2), si va continua in turneu. Meciul urmator va fi insa un examen si mai dificil, fiindca Azarenka s-a aratat astazi in mare forma…