Victorie de moral, si cu joc promitator

Nefiind favorita in Ohio, Simona ajunsa pe locul 14, a avut programat un meci in turul intai fara sa mai aibe tur liber cum era obisnuita si a “tras” de ea pentru victorie. Nu a fost simplu mai ales fiindca in setul al doilea a avut o contractura la muschii aductori ai coapsei drepte, dar si pentru ca adversara sa, poloneza Magda Linette, a jucat solid chiar si cand pierdea cate un ghem. Simona a fost extrem de fericita pentru ca a revenit in tur cu o victorie si cu siguranta ca increderea a crescut, spiritul de lupta a fost din nou vizibil, iar jocul a avut suficient de multe momente in care am recunoscut-o pe marea noastra campioana.

Simona a inceput perfect meciul, conducand rapid cu 2-0 reusind un punct teribil in care a prins o scurta si apoi si pasingul care a urmat cu un voleu de langa fileu, dar facand si o dubla greseala care nu anunta cei 11 asi reusiti pana la final, un veritabil record…Chiar daca a fost egalata la 3, ea s-a desprins din nou si a castigat setul cu 6-4, fara prea multe coplicatii, cu 4 asi si un ultim ghem la zero.

Setul al doilea a fost marcat de accidentarea ce putea fi periculoasa, care ne-a ingrijorat si care a survenit la 1-4. A fost pansata, a castigat un ghem pe serviciu si apoi a inceput ploaia. Nu a mai putut salva setul, dar se vedea ca e din nou mobila si activa. In decisiv, pe tabela de scor a fost doar ea, pana la 5-0, avand si doua mingi de meci. Era  nedrept ca poloneza sa piarda fara sa castige ghem, dar apoi a  inchis meciul foarte hotarata si autoritara.

In turul al doilea va avea un meci de foc, cu castigatoarea dintre Camila Giorgi, cea care a castigat turneul de la Montreal si adversara ei din semifinala canadiana, Jessica Pegula. Va fi chiar un meci al adevarului pe care speram ca Simo sa-l depaseasca victorioasa.