Victorie rapida cu joc foarte bun

Meciul cu fata de la “Muntele negru” nu se arata prea usor, fiindca aceasta a reusit sa o elimine pe febletea noastra Emma Raducanu, dar si pentru ca acum cativa ani se afla in top 50…Acum, Danka Kovinic nu a reusit decat 3 ghemuri in fata Simonei, fata de cele 6 castigate in 2016, cand la Bucuresti s-au intalnit prima oara.Scorul de 6-2, 6-1 nu reprezinta jocul muntenegrencei, care nu de putine ori a pus-o in dificultate pe romanca, in schimb o recomanda ca o adversara fair, care a stiut sa o aplaude pe aceasta cand a uimit-o cu o lovitura de rever foarte grea. Chiar daca a pierdut setul al doilea mai drastic decat pe cel inaugural, Danka a luptat pana la final si a si reusit cateva puncte de exceptie, participand si ea la spectacolul sportiv, nefacand nici o clipa act de prezenta. Meciul a avut un ritm foarte bun, Simona a avut pofta de joc, a fost tonica si foarte rapida. Acum ea a urcat 3 locuri si daca mai castiga urmatorul meci va reintra in top 20.

Simona a aratat de ce este considerata una dintre cele mai rapide jucatoare din tur, prinzand mingi ce pareau imposibil de returnat, si in plus reusea sa si puncteze. Simona a stiut sa joace stanga – dreapta, apropiindu-se de fileu si punctand autoritar. Este drept ca in cateva randuri s-a vazut pasata fiindca ultima ei lovitura trimitea mingea exact in partea de teren unde Danka se indrepta, fara sa mai urmareasca directia acesteia de deplasare. Stiu ca nu este usor sa astepti o fractiune de secunda ca sa vezi ce face adversara, dar alegerea directiei trebuie facuta cu capul sus. Luciditatea ei s-a vazut in alte nenumarate ocazii cand a pus mingile contre-pied “luminand”terenul. Simona a reusit 6 breakuri, a servit impecabil si ca procent si ca eficienta, iar retururile au fost mai mereu bine plasate sau puternice.

Meciul a durat doar 65 de minute dar s-a alergat mult, asa ca nu a mai trebuit sa faca antrenament in continuare, pastrandu-si fortele pentru …Alizee Cornet, urmatoarea ei adversara. Nu va fi usor cu frantuzoaica, ea fiind o specialista a meciurilor in care are sansa a doua (vezi victoriile contra Serenei), asa cum a facut in primul tur cand a eliminat-o pe Muguruza.

Acum Simo a intrat pentru a cincea oara consecutiv in optimi si trebuie sa treaca in sferturi, in demersul ei de a urca in clasament.