Victorie frumoasa, conturata mai usor decat pare

Sa ne obisnuim cu meciurile cu australianca Asleigh Barty, fiindca micuta aborigena va fi mereu in prim planul turneelor, in fazele terminale. Simona o va intalni deseori, asa ca fiecare victorie este pretioasa, de bun augur.

Daca la inceputul anului Barty trecea de Simona pe hardul olimpic de la Sydney, acum pe zgura ca acasa de la Madrid Simona nu a avut mari probleme sa se impuna.Australianca se prezenta cu un bilant excelent pe 2019 : 23-3 si postata pe locul 9 WTA este mereu un adversar de temut. Jocul ei s-a bazat si astazi pe o inalta tehnicitate, cu servicii bine plasate cu un slice destul de adanc si cu scurte …nimicitoare. Simona a raspuns cu ceva mai multa agresivitate, cu ceva mai multa viteza cand ataca, si nu se incurca deloc cu mingile joase ale adversarei, aplecandu-se atenta si schimband directia de lovire cand se impunea. Altfel ea a “tocat” reverul advers si astepta cu rabdare sa poata lovi cu forehandul in cros.Sa mai spunem ca Barty a condus o singura data in acest meci, la 5-4 in setul al doilea, dupa ce a reusit sa faca breakul care a echilibrat tabela de scor. Altfel zis, Simona a controlat partida fara mari probleme, calma dar atenta si hotarata cand dorea sa atace, sau bine asezata in aparare.

In primul set la 2-2 Simona a reusit breakul si l-a pastrat pana la 5-3, dar in loc sa inchida setul cu serviciul s-a vazut egalata. A fost doar o amanare, fiindca au urmat doua ghemuri solide ale romancei, ultimul chiar la zero.

Setul al doilea incepe perfect: 2-0 si pastreaza diferenta pana la 4-2 si dupa ce  a reusit un ghem la zero, credeam ca ne indreptam spre final. La 3-4, Asleigh a inteles ca nu mai e de stat in expectativa si a devenit si ea mai agresiva, a pus scurte imparabile, a mai avut si ceva noroc cu mingi pe linie si a scos din “panoplie” vreo 2 asi si a condus cu 5-4. Simona revine puternic, reuseste 3 ghemuri la rand si inchide setul la fel ca pe primul, tot cu 7-5, ultimul ghem devenit obisnuit, luat la zero cu puncte de efect.

Semifinala va fi cu Naomi Osaka sau cu Belinda Bencic, si ambele au un joc care nu mai seamana deloc cu cel de astazi, nu se va mai tacticiza, nu se va mai pune slice-ri care sa adoarma jocul, iar serviciile vor fi brutale. Simona are replica si pentru acest fel de stil si speram sa joace cu Belinda, ca sa aibe motive in plus sa intre in finala mare…