Alexandra Cadantu s-a oprit in semifinala

torro florSperantele romanesti de a avea o reprezentanta in finala de simplu ( la dublu avem 3 fete in finala), s-au naruit odata cu meciul Alexandrei Cadantu impotriva spaniolei Maria Teresa Torro Flor, eleva lui Juan Carlos Ferrero la academia sa din Barcelona.

Dupa o perioada de accidentari, tanara spaniola care a facut 20 de ani in luna mai, aflata acum pe locul 181, dupa ce in ianuarie era pe 438, este pe val, cu victorii pretioase in ultimele turnee de la Zlin, Craiova si Roma si Civitavechia, dar si in calificarile de aici. Ea a trecut in tururile anterioare de Bibianne Schoofs, Raluca Olaru si compatrioata Lara Arruabarrena, impresionand printr-un joc destul de asimetric dar extrem de eficient.Ea loveste uluitor de rapid si de tare, cu mare precizie cu forehandul, clasic sau inside out, facand puncte in serie.Este greu sa o surprizi pe backhand fiindca se fereste imediat si preia initiativa cu trasoarele sale.Cu 181 cm inaltime, serveste binisor si are alergare buna, cand este nevoita, ea ferindu-se de lungul de linie de pe reverul adversarelor.Aceasta fiind singura slabiciune a sa , Alexandra a incercat si deseori a izbuti sa o surprinda prea departe de minge.Din pacate in majoritatea timpului si mai ales in setul decisiv Alexandra era cu “spatele la zid”, incercand sa reziste tirului spaniolei, alergand enorm, ridicand destule baloane de aparare, pe care si pe acestea Torro Flor le pleznea. Nici nu stiu ce sa cred, mingile veneau cu mare forta sau aranjarea la lovitura fiind perfecta, mingea pleca extrem de repede? Cred in cele din urma ca timing-ul Mariei Teresa era atat de perfect incat abea loveai si mingea iti venea inapoi lung pe fundul terenului sau lateral, fara sa stii in ce directie va lovi.Acesta este un joc mai degraba baietesc si nu degeaba Ferrero a spus despre ea ca va putea urca foarte sus in claament. Lovitura sa preferata este cea pe contre pied, lovind mai mereu acolo de unde adversara pleca.Din cauza vitezei mingii, nimic nu prea era de facut.Vizionand meciul alaturi de maestrul Sever Dron, acesta a zis mai in gluma mai in serios ca cea mai tare calitate a spaniolei este aceea ca nu este …prea frumoasa.Acest lucru nu este luat in deradere, fiindca preocuparea pentru tenis va fi totala!

Meciul incepe in nota de dominare a Alexandrei care face si un break, cu un joc precis de stanga-dreapta, in care Torro Flor a fost nevoita sa loveasca si cu backhandul, ne avand posibilitatea sa-si dezvolte arma sa principala.Spaniola face 3-2, si ajungem la 4-4, cand Maria Teresa era la serviciu, dar da de doua ori afara si Alexandra face break.Alexandra serveste pentru set si are 40-0, adica 3 mingi de set legate, dar le rateaza pe toate si avem egalitate.Dupa inca doua mingi de set, Toro Flor are si ea minge de rebreak, pe care-l face pana la urma, lasandu-ne pe toti cu un gust amar.Avem tiebreak, in care dupa un inceput mai bun al Mariei Teresa, luptatoarea Alexandra se distanteaza la 6-3, mai adunand inca 3 mingi de set si doua servicii.Acum Alexandra este abonata la dubla greseala cand are minge de set, si apoi se uita dupa un retur fenomenal si asa ajungem la a opta minge de set, in fine transformata, pentru ca spaniola exasperata de 3 baloane consecutive va da fara.A fost un set lung , istovitor, care a marcat-o fizic pe Alexandra.

In setul urmator, Alexandra incepe din nou sa o alerge pe spaniola care are si ea momente de frustrare pentru ca nu mai ajunge bine la mingi si de nervozitate arunca racheta de pamant, dar se calmeaza repede.Titi conduce cu 3-2, abuzand de scurte, unele reusite altele nu, dar care macar o epuizeaza si pe Maria Teresa.La 5-3 pentru Torro Flor vor urma doua ghemuri ale Alexandrei care egaleaza, aparandu-se extraordinar.Spaniola pare si ea dezamagita, dar romanca ii vine in ajutor si fiindca inca nu si-a reglat respiratia face dubla greseala, nu ajunge la un cros si apoi scapa un passing in aut cand Teresa era la fileu.Facand usor break-ul, spaniola castiga setul, dar numai dupa ce salveaza o minge de break!

Asadar dupa 2 seturi lungi si epuizante, in cel mai greu meci pentru spaniola, ajungem in decisiv in care aceasta isi impune jocul in forta .Alexandra are meritul de a fi rezistat la canonada Mariei Teresa, care nu a pierdut set pana atunci si nici nu a avut vreun long set.Totusi sa alergi 3 ore pe canicula, si sa-ti pastrezi si luciditatea a fost peste puterile Alexandrei.Ea a luptat generos asa cum o face de fiecare data si paraseste turneul cu fruntea sus, noi fiind siguri si de alte ispravi “cadantiene”

Finala iberica a turneului bucurestean va opune pe Maria Teresa Torro Flor si Garbine Mugurusa-Blanco, apreciind ca va fi un meci in care pronosticul este greu de dat, ambele avand suficiente argumente pentru victorie..