Alexandra Cadantu confirma in sferturi la BCR Open

Alexandra CadantuPentru Alexandra Cadantu meciul din sferturile de finala de la BCR Ladies Open Romania era unul special, fiindca trebuia sa confirme statutul de favorita 4 in fata favoritei 5, frantuzoaica Pauline Parmentier.Despartite de 12 locuri, cele doua jucatoare cu staturi si stiluri diferite, au jucat pe placul spectatorilor, prezentandu-ne un joc foarte echilibrat, de lupta.

Pentru Alexandra mai exista si o alta miza, cea a accederii intr-un tur superior celui de anul trecut, dublandu-si punctele.In caz de victorie, ea ar acumula 40 de puncte in plus peste cele de aparat si va putea urca cca 10 locuri, stabilindu-si cea mai buna clasare din cariera.

Cadantu incepe hotarata si castiga primul ghem apoi mai face doua ghemuri printre care si un break foarte incurajator.Iute si hotarata, Alexandra ia avans si dupa 3-0 reuseste sa-l mentina, iar la 4-2 face un alt break dupa un ghem lung si as zice psihologic.Setul se incheie cu 6-2, de justete, fiindca romanca a fost mai buna.

Setul al doilea incepe din nou foarte bine, 3-1 pentru Alexandra, doar ca acum, frantuzoaica reface si scorul se mentine egal la 4, cand Pauline reuseste doua ghemuri consecutiv si 6-4 , deci 1-1 la seturi.

Uitandu-ma pe tablou, constat ca ambele jucatoare se simt bine in decisiv, au o buna conditie fizica si au castigat ultimul meci cu 6-1 in ultimul set.

Alexandra incepe bine , cu ghem si chiar u 3 mingi de brek in ghemul 2, dar frantuzoaica egaleaza si salveaza ghemul.Cadantu nu se descurajeaza si uita ratarile anterioare, ia din nou conducerea si pune presiune pe Pauline, care loveste in aut de doua ori consecutiv iar Alexandra mai face un punct de mare efect si importanta, atacand si contratacand castigand ghemul cu un retur puternic pe corpul adversarei care este surprinsa si greseste.La 3-1, Cadantu este din ce in ce mai sigura, iar Parmentier tot mai nervoasa, loveste smucit, necontrolat, rupe o coarda si nu observa ca Alexandra joaca la siguranta indemnand-o la greseala..Ajungem si la mingea de meci, pe care Alexandra o rateaza facand dubla greseala, cazandu-i mana de emotie.Vine si a doua minge de meci si apoi chiar avantaj Parmentier dar Alexandra are puterea sa se stapaneasca si sa egaleze la randul ei cu un backhand in cros fara replica.In fine, vine punctul izbavitor, cel atat de dorit, ultimul cum s-ar spune,dar atat de pretios.Frumoasa victorie, prestigioasa chiar fiindca Parmentie ese o jucatoare de clasa, cu rezultate dosebite mai ales pe zgura.

Alexandra Cadntu vs. Pauline Parmentier 6-2, 4-6, 6-1

Alexandra confirma saltul sau calitativ si ne arata ca poate mai mult.