Simona Halep castiga un meci greu in primul tur la US Open

simona halepNe-am temut de primul meci al Simonei la US Open si asta nu doar pentru ca cehoaica Iveta Benesova este o buna jucatoare, dar mai ales pentru ca in ultimele doua saptamani Simona a fost necajita de o accidentare, care a determinat-o sa se retraga la Montreal si care desigur ca a impiedicat-o sa se antreneze cum a dorit. Spre bucuria noastra Simoa si-a revenit la timp si asta se demonstreaza mai ales ca a jucat un meci solicitant, de doua ore cu doua seturi lungi si incarcate nervos.

Inceputul meciului se prezinta nedorit si Iveta se duce la 4-1 cu doua break-uri in fata.Simona isi vede de treaba si revine, egaland la 5chiar cu un break la zero!? Se pare ca in aceasta perioada a meciului Benesova a fost net depasita fiindca Simona face alte doua ghemuri, si castiga setul.Putem spune ca de la 1-4, Simona a jucat perfect din moment ce a facut 6 ghemuri fata de doar unul al adversarei.

Ascendentul moral i-a asigurat Simonei mai mula liniste si a condus mereu in setul al doilea dar si cehoaica s-a tinut aproape.Urma ca setul sa fie decis de un tiebreak , desi la 6-5 pentru ea, Simo a avut doua mingi de meci, insa Iveta a servit foarte bine si a egalat.

Tiebreak-ul a avut doua parti distincte, prima parte cu 5 puncte ale Simonei fata de doar unul, apoi dupa schimbarea terenului, Iveta se apropie amenintator la 5-6, dar doar atat fiindca Simo cu serviciul face punctul final.

Simona Halep vs. Iveta Benesova 7-5, 7-6(5), si astfel Iveta nu si-a putut lua revansa dupa infrangerea cu 4-6, 4-6 de la Doha din acest an. Ce bine!

Superioritatea Simonei este clar demonstrata de faptul ca a reusit 5 break-uri din 13 sanse, fata de adversara sa care a facut doar 4 din 7 posibilitati.Meciul a fost destul de tacticizat si s-a jucat cu putine greseli dar si putine puncte directe. Este de fapt stilul atat de apreciat al Simonei, foarte echilibrata si rabdatoare, dar care nu iarta cand are ocazia de a puncta.

Meciul din turul doi in potriva rusoaicei Nadia Petrova este mai dificil, dar Simona este capabila sa o invinga, chiar daca locurile lor 22 fata de 53 ar putea spune altceva, dar la fel spunea si la Miami cand Simo a trecut de temuta rusoaica foarte lejer cu 6-3, 6-2.

Deocamdata Simona si-a egalat performanta de anul trecut , asa ca orice pas inainte inseamna si pasi inainte in clasament.