Alexandra Cadantu trece de Ema Bogdan si e in sferturi

titi cadantuInainte de meci, unii statisticieni aduceau aminte ca Ema Bogdan avea scor 2-1 cu Alexandra Cadantu, doar ca acele meciuri s-au desfasurat in urma cu cativa ani.Acum datele problemei s-au schimbat, Alexandra e pe val, iar Ema cam bate pasul pe loc. Asta nu a insemnat ca victoria a venit de la sine, ci dupa eforturi serioase, mai ales in primul set. Ema aflata in buna dispozitie fizica, a inceput in forta si nu a prea mirat ca a condus cu 5-2, doar ca Alexandra a recuperat pana la 4-5 si se afla in fata ultimei sanse de egalare, cand Ema servea pentru set a doua oara.Si de data aceasta Cadantu face break-ul si inca la zero, parand stapana pe situatie. Ema se bate cu curaj, face cateva puncte uluitoare, cu forehandul invers sau cu altul pe linie, dar si greseste, alegand repezit de cateva ori.Cadantu castiga setul cu 7-5, dovedind mult mai multa stapanire de sine.

In setul urmator, care avea sa fie ultimul, pe o caldura deosebita, Ema cedeaza, pierzand cu 1-6, lasand cale libera Alexandrei in sferturi, unde o va intalni pe frantuzoaica Pauline Parmentier care nu s-a prea incurcat cu Albertina Brianti, care a avut vlaga doar pentru primul set, dupa maratonul de ieri seara cu Mihaela Buzarnescu.

Alexandra trebuie sa creada in sansa ei si sa vizeze semifinala.