Avantul Soranei a fost retezat de experienta Anabelei

sorana cirsteaTot respectul fata de spaniola Anabel Medina Garigues, care are in spate o cariera frumoasa in tenis castigad 11 titluri la simplu si 18 la dublu! Ea are totusi 30 de ani si prospetimea s-a cam dus, placerea de a juca a ramas, dar ce este mai important, experienta si stapanirea de sine in meci sunt la cote maxime.

Sorana Cirstea, adversara din turul al doilea din turneul de la Madrid ii trezea fiori reci, mai ales dupa victoria la Marion Bartoli, cand a aratat lumii intregi de ce este in stare. Stilul navalnic al romancei trebuia temperat cu orice pret, altfel meciul s-ar fi terminat foarte scurt (vezi partida pierduta la Fes in fata Simonei Halep, 2-6,1-6), chiar daca se disputa in fata connationalilor sai. Ea a inceput tare, face primul set in cateva minute (6-1), il pierde pe al doilea cand romanca si-a revenit la normal, ca in setul decisiv sa reziste cu armele cele mai bune, aparare greu de depasit, sau mai bine zis, asteptand eroarea adversarei. Calculul a fost corect, fiindca Sorana a gresit o singura data, si asta i-a fost fatal.

In primul set, Sorana facea cate un punct, mereu dupa doua ale Anabelei si nu e de mirare ca scorul a fost net in favoarea spaniolei care a adunat 33 de puncte fata de doar 22. Personal nu inteleg cum de s-a putut intampla asa ceva, doar daca incalzirea nu a fost corect facuta, fiindca adversarele se cunosteau bine si nimic nu era surprinzator.

Setul al doilea s-a remarcat prin ridicarea procentului la primul serviciu al Soranei, care-si face ghemurile fara probleme si castiga break-ul la 4-3, apoi setul fara emotii. Balanta punctelor s-a echilibrat, Anabel mai avnd doar doua puncte in plus, 58 la 56. Acum ca increderea a revenit la cote normale, tineretea trebuia sa-si spuna cuvantul si dupa cum incepe setul decisiv puteam baga mana in foc ca Sorana va castiga. Intre timp, i se facuse si culoar, fiindca Varvara Lepchenko o invinsese pe Shahar Peer, numai ca la fel ca si in alte turnee, Sorana nu profita de oportunitatile aparute si lasa locul adversarei sale.

In primul ghem al setului decisiv Sorana are 2 mingi de break, in al doilea ghem servit de Anabel mai face 4 mingi de break, iar la 2-2 la ghemuri ea a facut a 7-a minge de break dar nu o converteste nci pe aceasta.

De acum era clar ca daca Anabel va avea vreo oportunitate de a lua ghemul pe serviciul Soranei, nu va sta pe ganduri si din pacate asa s-a si intamplat: la 6-5 pentru ea, are primul si evident ultimul avantaj, fiindca incheie ghemul, setul si meciul. Sunt sigur ca Sorana stia ca Anabel este o nuca tare, si ca doar daca o duci in decisiv va ceda, dar trebuia sa stie si ca echilibrul interior al adversarei o face periculoasa, ea fiind genul de jucatoare care pierde cu cine trebuie (Barthel, Li, Pennetta, Goerges) si castiga cu oricine daca o ajuti. La fel ca si Albertina Brianti sau Venus Williams, Anabel cunoaste jocul in amanunt si nu trebuie “iertata” daca vrei sa-ti mearga bine.

Tensiunea din decisiv a coplesit-o pe Sorana, iar luciditatea disparea odata cu avantajele avute. Ea trebuie sa gaseasca raspunsul la modul in care a pierdut primul set, si nu vreau sa mai rasucesc cutitul in rana si sa mai arat ce astfel de ispravi mai are la activ, identice sa si desfasurare.

Un meci trebuie dus pana la capat, pana la ultima minge, abea atunci prezenta, imaginea, atitudinea si valoarea capata stralucire…Sorana ar putea straluci mereu, dar mai trebuie sa lucreze la eliminarea accidentelor de genul ”Anabel”. Nu este deloc usor, si de aceea atat ea cat si Victor Ionita au o misiune grea.