Sorana poate repeta “isprava “ de anul trecut de la Madrid

Victoria rasunatoare a Soranei din primul tur de la Madrid a facilitat in continuare un traseu accesibil, cel al favoritei Pavlyuchenkova. Primul obstacol a fost Cici Bellis, de 18 ani abea impliniti, care a sosit de curand in inalta societate, acum pe locul 55.Talentata jucatoare americana nu a putut face fata ritmului si fortei Soranei, care a prins si o zi importanta la serviciu, zadarnicind orice tentativa de break a adversarei.

Sorana a reusit 7 asi in cele 9 ghemuri servite si nenumarate alte prim servicii care au adus punctul din a doua lovitura. De fapt, o statistica a primului set a aratat ca punctele direct castigatoare si cele ale erorilor au fost destul de apropiate, doar ca Bellis s facut 17 greseli fortate, fata de doar 9 ale Soranei.

Primul set a inceput foarte bine si Sorana a facut breakul devreme, ducandu-se rapid la 3-0, de unde s-a mers normal, dar diferenta s-a mentinut si setul s-a incheiat cu 6-3.In setul doi Sorana s-a distantat din nou la 2-0, si de la 2-1 s-a dus rapid la 5-1, reusind multe servicii excelente la care Catherine a scos mingea in aut, dar si retururi necrutatoare. Au fost si doua ghemuri castigate la zero, si am consemnat doar o rabufnire a tinerei adversare care a reusit un ghem perfect.Setul s-a incheiat cu 6-2 si doar un meci mai e in fata, cu japoneza Misaki Doi, ca Sorana sa ajunga al doilea an consecutiv in sferturile marelui turneu. Chiar daca pare favorita in meciul cu Misaki, sa nu uitam ca aceasta a reusit sa o elimine pe Madison Keys chiar in primul tur.

Sorana ar putea intalni apoi o alta tanara jucatoare de 20 de ani, Oceane Dodin care desigur trebuie sa treaca de connationala ei Mldenovic.Oceane a reusit sa o elimine pe Cibulkova, dand o mana de ajutor Simonei, care pandeste locul 4 al erarhiei.