Azarenka o invinge pe Sharapova si va juca finala de la New-York impotriva Serenei Williams

azarenkaCandva nu de mult, am spus ca atunci cand se joaca un meci dintre Serena si Victoria, se confrunta prima jucatoare de fapt cu cea de drept. Multa vreme departe de terenuri, Serena a revenit in forta si s-a impus in turnee de mare greutate, facand puncte pretioase cu care a reintrat in prima decada ( acum chiar pe locul 4) si asalteaza primele 3 locuri.Acum, chiar daca va castiga turneul nu va avansa nici un loc fiindca si Sharapova si Radvanska si-au imbunatatit performantele de anul trecut, dar se va apropia periculos de ele si le poate intrece in bloc, daca se va mentine pe linia atat de plina de succese.

Serena a intrat in finala dupa ce a trecut la pas de Sara Errani cu 6-1, 6-2 si in sferturi de Ana Ivanovic cu 6-1, 6-3, manifestand o forma de zile mari si ramanand foarte proaspata, pentru ca in 6 meciuri nu a pierdut nici macar un set. Adversara sa din finala, Victoria Azarenka a avut meciuri foarte grele cu Sam Stosur (6-1, 4-6, 7-6) si cu Maria Sharapova, meci pe care incerc sa il descriu mai jos.

Masha Sharapova venea dupa un meci cu Marion Bartoli, pe care l-a castigat mai greu decat o arata scorul cu 3-6, 6-3, 6-4, depunand eforturi serioase, fiinca frantuzoaica a jucat si a luptat exemplar. Rusoaica venea in fata liderei mondiale ca sa-si ia revansa dupa insuccesul de la Melbourne, unde a fost intrecuta net, chiar daca ulterior avea sa o detroneze pe bielorusa. Orgoliile au fost mari, emotiile deopotriva, iar meciul asteptat cu mare interes si gustat de milioanele de telespectatori si mai ales de cei peste 20000 de martori live.

Victoria a privit meciul din alta perspectiva: “nu ma uita la clasament, joc fiecare punct si la urma vedem”.E mult de cand cele doua au jucat impreuna, prima oara.S-a intamplat la Moscova acum 5 ani si de atunci ambele au evoluat in mod deosebit.

Masha incepe in forta si conduce cu 4-1, apoi mai face un break, datorita unor retururi fantastice.La 5-1 servea pentru set, doar ca bielorusa face si ea breakul si apoi se mai apropie putin.Acum Sharapova reuseste ghemul propriu si primul set se termina cu 6-3, dar dupa destule emotii, fiindca Vica putea sa faca si al patrulea ghem si cine stie….

Setul al doilea incepe cum nu se putea mai bine pentru Masha care face breakul, dar vine si rebreakul fiindca rusoaica forteaza prea mult si greseste in serie.Vica se duce apoi la 4-1 si castiga setul la pas cu 6-2.In aceasta perioada am asistat la raliuri formidabile, in care Vica are castig de cauza in majoritatea cazurilor, fiind mai calma si mai sigura pe ea.

Setul decisiv a fost “crancen” dupa cum spunea comentatoarea , nimeni alta decat marea noastra campioana Virginia Ruzici. Se consemneaza multe egalitati, dar ghemurile erau lungi, si puteau sa aiba orice deznodamant. Echilibrul s-a rupt decisiv la 5-4 pentru Vica, pentru ca Masha face si a 10-a dubla greseala, la ultima minge lovind din nou prea puternic, fara sa prinda terenul.

Victoria Azarenka vs. Maria Sharapova 3-6, 6-2, 6-4 si revansa nu s-a luat…Victorie tonica, meritata, greu obtinuta cu scor pe puncte de 103 – 96, in care Maria si-a asumat totul, si punctele direct castigatoare dar si greselile, si asii dar si dublele greseli, toate in echilibru, doar ca in fata Azarenkai nu poti juca asa, fiindca esti pedepsita imediat.

Finala amanata din cauza vremii nefavorabile, va fi cu siguranta un meci de zile mari, chiar daca Serena era favorita pariorilor si a specialistilor, aratand si o siguranta deosebita.