Campioanele castiga si cand joaca mai slab

Turul 3 la Birmingham adica sferturile de finala a adus in fata Simonei o alta britanica, Katie Boulter. Mai bine facuta, mai puternica, ea  a surprins-o pe Simo cu forta loviturilor si a castigat la zero primul ghem cu romanca la serviciu. Desigur ca imediat a intrat in functie  returul Simonei si scorul s-a egalat dar semnalul era dat: meciul nu va fi usor…Au urmat egalitati pana la 4, fiecare castigandu-si serviciul, Simona cu destule eforturi fiindca reusita primului serviciu a fost ingrijorator de scazuta.  Cu 33 % nu poti face fata in semifinala sau finala cand apar jucatoare tari. Breakul izbavitor a venit exact la timp, Simo facand 5-4 si servind. S-a scris 6-4, si jocul era axat pe greselile reciproce, urmand sa vedem care dintre ele reusea fie sa le reduca fie sa …serveasca mai bine. Imi era neplacut ca Simo parea sa strice simetria scorurilor cu care s-a impus in primele doua tururi, nelasand decat cate 5 ghemuri adversarelor indiferent cum se chemau. Pana la urma totul a intrat in normal, Katie s-a cam descurajat, Simo a servit mult mai bine si a lasat doar un ghem in setul doi, facand ca cele maximum 5 pierdute sa se pastreze. In cel de al doilea set am vazut si cateva puncte superbe, mai ales forehanduri in cros din alergare, care au “taiat” complet jocul englezoaicei. Campioana noastra a castigat ghemurile 3 si 4 fara sa piarda macar vreun punct, “reparandu-si”si primul serviciu, lovindu-l violent si bine plasat.

La final, Simona a declarat ca nu s-a simtit prea bine si ca s-a chinuit, dar sa nu uitam ca in semifinala se va intalni cu brazilianca Beatriz Hadad Maia, le-a eliminat pe Petra Kvitova si Camila Giorgi si a castigat turneul anterior, tot pe iarba…Simo poate face a 24-a victorie din acest an, ceeace este mai mult decat laudabil.