Caroline, am venit!

Monica Niculescu Open AustraliaTitlul articolului putea fi foarte bine denumit “Monica – Franta 2-0“! Fiindca Marion Bartoli era ocupata, si n-a mai ramas in concurs alta frantuzoaica, Monica s-a indreptat prin jur si a ales Danemarca. Cum in prima suta de jucatoare exista doar o singura daneza, ea se numeste Caroline Wozniacki… Linistita ca si-a aparat punctele de anul trecut, Monica are ocazia, asa cum a facut la Beijing, sa se intreaca pe sine si sa faca un meci mare. Vorba Soranei, presiunea va fi de partea Carolinei, care si in meciul de astazi a avut ceva probleme, invingand pe Ana Tatishvili, doar cu 6-1, 7-6(4). Se pare ca Monica se incalzeste mai greu, si dupa ce pierde primul set, incepe sa joace la valoarea sa, ori, pregatirea fizica ii permite sa revina in forta, si apoi sa controleze meciurile asa cum vrea ea?!

Pauline Parmentier, a 70-a jucatoare a lumii, a inceput meciul mai bine si a avut de trei ori cate un breack in fata, si tot de atatea ori Monica a egalat.A patra oara, “ulciorul s-a spart” si setul a fost pierdut de romanca. Setul al doilea incepe normal, fiecare jucatoare isi face ghemul pe serviciu, dar la 3-3 Monica pierde ghemul propriu si parea confuzionata.Daca n-am cunoaste-o, ne-am fi alarmat, fiindca frantuzoaica parea stapana pe situatie si destul de energica.Urmeaza seria uluitoare a Monicai, care castiga 8 ghemuri la rand, parand ca joaca singura. Ne amintim ca in partida din primul tur, cu Alize Cornet, Moni a facut 7 ghemuri la rand si a intors meciul in favoarea sa. La 5-0 in decisiv ce se mai putea face? Frantuzoaica reduce din scor, printr-o tresarire de orgoliu, dar nu poate impiedeca deznodamantul si meciul se incheie. Asadar Monica Niculescu vs. Pauline Parmentier 4-6, 6-4, 6-1 si la orizont se vede unul din cele mai tari meciuri din cariera sportiva a Monicai, cel cu lidera mondiala, daneza Caroline Wozniacki.

Am remarcat din nou scurtele Monicai, dintre care cele pe forehandul adversarei cadeau langa fileu, apoi se indreptau parca la 90 de grade, catre tribuna, fara a mai putea fi ajunse.Pauline , care parea obosita si fiind mai masiva, nu agreea deloc alergarile inspre inainte, asa ca Monica a observat-o si a chinuit-o in dese ori. S-a jucat din nou peste 2 ore , timp in care frantuzoaica a facut 47 erori nefortate fata de doar jumatate ale Monicai, 24, asa ca nu mai mira pe nimeni ca numarul de puncte realizate a aratat raportul 84-74, pentru romanca.

In meciul cu Caroline, Monica trebuie sa se concentreze inca de la prima minge, fiindca daneza incepe tare de obicei. Pana atunci urmeaza si un meci de dublu, mai relaxant, o buna pregatire pentru lovitura de langa fileu si cea de sus.