Cu un joc de clasa Simona si-a asigurat meciul cu Serena

simona-halep-1-2Sa fim sinceri, ne cam temeam de meciul cu Carla Navarro si nu pentru ca cele doua jucatoare erau la egalitate in timp, ci pentru ca spaniola chiar e valoroasa si are un  joc de regularitate dar aspru, dar si emitea pretentii. Totul a fost simplu pentru Carla dar doar pana la confruntarea propriuzisa, fiindca in doar cateva minute se vedea condusa cu 4-0 si nu a putut salva setul care s-a incheiat cu 6-2 pentru romanca. De ce? Pentru ca Simo a servit binisor, a dat si 2 asi, a pistonat reverul Carlei cu bune rezultate si mai ales ca o impingea pe aceasta in coltul din stanga si era greu de iesit de acolo.Simona are si ea un rever performant si da mai des un lung de linie dar se mai aseaza si cu forehandul invers si nu mai sti ce lovitura poate da.Surprinsa, Carla a gresit destul si fortat si nefortat si a intrat in joc abea in setul al doilea.

Carla a pornit bine setul doi, a salvat o minge de break in primul ghem si apoi chiar a contat. A fost 1-1, dupa care Simona a facut breakul dar Carla imediat i-a dat replica si a facut rebreak.Simo a jutat-o destul, ratand puncte clare, lovind exact acolo unde alerga adversara care nu ierta cu forehandul in cros, pe care Simo nu-l prea prindea.Dupa ce Carla a condus cu 3-2, Simona face rapid un ghem la zero care a anuntat alt break. Simona il confirma si se duce la 5-3si la 5-4 a servit pentru meci.Acum ne-am cam obisnuit ca Simona nu e in stare sa inchida setul fiindca in atare situatii nu mai este ea si parca revine la un joc de acum 4-5 ani, temator si crispat. Atat i-a trebui Carlei, care egaleaza la 5, dar la fel de bine suntem obisnuiti ca Simona se va aduna si va trece din nou la franele meciului.Asa a si fost, dupa dusul rece, Simo face rebreak in timp ce Carla dadea semne de oboseala si devine neputincioasa si doar asista la lovituri decisive venite de peste fileu.Ultimul ghem parea ca va avea acelasi deznodamant ca si cel de la 5-4, mai ales ca Simo incepe rau (0-30) dar apoi serveste perfect cu primul (chiar si un as), apoi o paseaza de doua ori pe Carla care dorea sa surprinda cu atacuri la fileu.Asadar 7-5, cu un set castigat mai clar decat arata scorul.

Simona a jucat bine spre foarte bine si a aratat siguranta si liniste, chiar daca a aruncat de doua ori cu racheta de pamant. Dadea de inteles ca nu-si accepta nici o greseala aiurea si a fost mai buna tactic dar si tehnic, si fizic.

Confruntarea cu Serena pare iminenta, dar acum Simona are un tonus excelent…