Dupa victoria cu Annika Beck, Simona Halep priveste meciul dintre Vinci si Kanepi

halep-poza-oficiala-cu-trofeu-Nurnberg-5Laureata turneului de la Nurnberg, Simona Halep cu trofeul in bagaj, trece granita in Olanda sa joaca si ea pe iarba.Trecerea dintr-o tara in alta nu a fost o problema, dar de la o suprafata de joc la alta, nu este chiar facila, de unde si destule surprize si la Halle si la Londra,  si la Eastbourne si chiar aici la Hertogenbosh. Turneul care acum se chiama Topshelf Open, desfasurat in orasul bine cunoscutei jucatoare Manon Bolegraf este organizat in urbea milenara care in traducere inseamna Padurea Ducelui sau pur si simplu Padurea Olandei.  Orasul care are cca 140 de mii de locuitori este gazda buna de ani de zile si nu este deloc ocolit de fete si baieti datorita excelentului gazon care ii duce pe toti cu gandul la Wimbledon. Dupa ce Alexandra Cadantu si Victor Hanescu au pierdut, Irina Begu si Simona Halep castigand, si-au dobandit dreptul de a juca in turul al doilea.

Excelenta perioada in care se afla Simona Halep i-a dat dreptul sa fie favorita in fata Annikai Beck, dar nemtoaica de pe locul 55, chiar daca este de doar 19 ani este deja o jucatoare “periculoasa”, cu victorii la Muguruza Blanco, Su Hsieh, Yaroslava Shvedova, Lourdes Lino, iar la Nurnberg a fost eliminata in sferturi de finalista Andrea Petkovic, dupa un meci tare.

Sunt sigur ca Simona a avut grija sa ia in serios acest meci, numai ca el nu a fost nici pe departe facil, chiar daca a inceput bine.Ea castiga primul set cu 6-1 cu punctaj general de 27-15 si nimic nu lasa sa se intrevada pierderea setului al doilea si inca la un scor net, 2-6. Poate a fost o relaxare, poate ca si Annika a inteles cum se joaca pe iarba, cert este ca emotiile au crescut si setul decisiv avea sa faca diferenta.Simona incepe bine isi face ghemul pe serviciul adversarei, dupa care face cateva greseli pierzandu-l pe al ei .Urmeaza din nou un break romanesc si apoi se pastreaza diferenta pana la 5-3.Fiindca in acest meci serviciile nu au mai mers la fel de bine ca in Germania, era de preferat ca ultimul ghem sa se  joace cu serviciile Annikai, care nu a rezistat presiunii si s-a “predat” cu 3-6.

Asadar Halep vs.Beck 6-1, 2-6, 6-3, dar meciul urmator va fi infinit mai greu si adversara se va chema Roberta Vinci, care tocmai a castigat lejer cu Kaia Kanepi.Italianca este foarte greu de depasit pe iarba fiindca slice-urile ei cu reverul sunt perfect adaptate pentru acest gen de suprafata si mai este si dorinta revansei italiene dupa meciul excelent facut de Simona la Roma.