E totusi greu cu Serena, desi Monica a jucat bine…

mo ni c aFata in fata pentru a doua oara consecutiv, Monica Niculescu si Serena Williams au jucat din nou in aceeasi faza a turneului, si inca o data americanca , lidera mondiala, a reusit victoria. Nu mai fost 7-5, 7-5 ci 6-3, 6-1 dar si acest meci a avut un moment psihologic in setul inaugural.

Dupa ce Serena isi castiga ghemul reusind si 2 asi, Monica egaleaza si ea cu servicii bune, apoi seria asilor continua si Serena isi face ghemul, apoi si un break adunand 8 puncte consecutive. Romanca nu si-a spus ultimul cuvant si reuseste si ea 2 ghemuri la rand, breakul tot la zero si astfel egaleaza la 3. Serena pare descumpanita, greseste deseori pe slice-urile primite. Ea se concentreaza din nou la serviciu si apoi se desprinde la 5-3, parand ca totul s-a terminat in acest set.Ea chiar a servit , are doua mingi de set, dar Moni le anuleaza face avantaj, cu un pasing clar, apoi inca o minge de break cu un pasing la picioare si de fiecare data Serena se scoate cu serviciul. Monica are si a treia minge de break, dar rateaza scurta si pierde ghemul si setul. Nu s-au concretizat cele 3 mingi de break, si stau sa ma gandesc cum se desfasura setul daca Moni facea 4-5 si servea…

Setul al doilea a fost mai scurt dar nici in el nu au lipsit duelurile intre tehnica Monicai si forta Serenei.Serena face breakul la 2-1 pentru ea, apoi Moni rateaza doua sanse in propriul ghem si scorul devine chiar 4-1. Serena a servit dar si acum Monica a avut 2 mingi de break dar realmente obosita de atatea raliuri din colt in colt a cedat vizibil fizic.

Lasand la o parete ghinionul de a o avea de doua ori in fata pe marea campioana americanca, Monica a iesit cu fruntea sus din cele doua turnee Mandatory, si acum continua lupta la dublu, fiindca alaturi de Alexandra Panova, la doar cateva ore ea a reusit sa elimine puternica pereche Lisa Raymond si Sam Stosur, cu 6-2, 6-3, aratand o buna dispozitie de joc.

Pacat de faptul ca Moni nu a avut alt traseu la simplu…