Irina Begu a intrat in sferturi de finala la Acapulco

irina camelia beguRomanca Irina Begu a invins pe gruzina Anna Tatisvili cu 6-3, 6-1, si s-a calificat in sferturile de finala ale turneului de la Acapulco, unde o va intalni pe cehoaica Magdalena Rybarikova.

Irina are bune sanse sa intre in semifinala, unde ar putea sa o astepte Flavia Pennetta, favorita 2, contra careia ar putea face un meci memorabil, un examen real, pentru a sti care ii este forma sportiva, in aceasta primavara.

Anul trecut pe vremea asta, Irina nu a jucat pe tabloul principal, desi venea “bine dispusa” de la Cali, unde a castigat si la simplu si la dublu. Imi amintesc cu placere ca in aprilie, la Marbella, a realizat cel mai bun parcurs al sau, jucand finala, iar pe parcurs o invingea pe Rybarikova cu 6-3, 6-3, desi aceasta se afla atunci pe locul 34! Acum lucrurile s-au schimbat si Irina porneste ca favorita.

Meciul contra Annei Tatisvili, 22 ani si “eleva” a Academiei Cris Evert din Boca Raton, nu prea a avut istoric, fiindca in primul set Irina a facut break-ul linistitor in ghemul al treilea, si de la 4-1, 5-2, incheie cu 6-3. Setul al doilea a fost o defilare pana la 4-0 si castiga cu 6-1, fara a mai da adversarei nici o speranta.

Astazi, in proba de dublu, impreuna cu Alize Cornet, Irina va juca impotriva nemtoaicelor Jasmine Woehr si Tatiana Malek, avand sanse reale de a intra in semifinala. Este imbucurator ca pana acum meciurile de dublu s-au intercalat perfect, jucand la distanta de timp de cele de simplu, ca sa nu oboseasca. Sa asteptam deci, alte doua victorii ale Irinei.

In alt meci de dublu, Alexandra Dulgheru si frantuzoaica Foretz-Gacon au trecut pe langa o mare victorie, fiind invinse la limita, cu 6-4, 2-6, 9-11 de catre cuplul argentinean Gisela Dulko si Paola Suarez, ultima revenind in circuit pentru ca mirajul Londrei este foarte puternic.Acolo, romancele Monica Niculescu si Irina Begu sunt momentan calificate.