Irina Begu aduce egalarea mult dorita, trecand de Soler

digi irinaDupa infrangerea nescontata a Simonei in fata Garbinei Muguruza, nu prea mai era loc de intors, mai erau doua meciuri de disputat si aveam nevoie de 2 victorii.Cunoscand faptul ca Irina este o fire emotiva, si spaniolele chiar mizau pe acest lucru, nu stiam la ce sa ne asteptam, chiar daca clasamentul o indica favorita certa in meciul cu Silvia Soler Espinosa.Dar numai calculul hartiei nu era suficient ca sa stam linistiti si nu ne garanta victoria. Abea dupa vreo 2-3 ghemuri ne-am linistit, fiindca am remarcat temerea Silviei de a nu pierde meciul, care avea o miza foarte mare, dar nu am am vazut dorinta Silviei de a castiga meciul.Ea a ramas aproape tot timpul in aparare si a asteptat prea departe de linia de fund, ca mingile Irinei fie sa-i vina in mana fie sa insemne greseli.Cam asa s-au petrecut lucrurile si in meciul primelor rachete cand Garbine Muguruza a dictat ritmul ostilitatilor, iar Simona s-a tot aparat. Acum Irina a fost cea care a lovit puternic, si numai ea personal isi mai putea pune piedeca. Per total Irina a facut un meci bun si cel mai important era sa-l castige in doua seturi, fiindca era clar ca va trebui sa joace si dublu, iar energia trebuia cat de cat rational consumata.

Spre bucuria noastra si a intregii echipe, chiar daca in setul al doilea a fost un mic moment de cumpana, Irina a reusit sa termine meciul la timp si sa scrie un 6-2, 6-4 clar ca lumina zilei.

Meciul a inceput cu cate un break ce anunta o disputa stransa, dar nu a prea fost asa, fiindca dupa 2-2, Irina s-a dezlantuit si a inchis setul cu 6-2, fara sa mai lase nici o speranta experimentatei sale adversare. Probabil ca infrangerea de la US Open a staruit in memoria Silviei, care a mai incercat sa opuna o rezistenta in continuare dar nu prea connvinsa de reusita. Ea a condus cu 2-1si 3-2 dupa joc mai bun decat in primul set dar si Irina a avut o parte de joc mai slaba, punand cu mana ei cateva puncte in balanta spaniolei.Cand Silvia Soler a facut un break si a condus cu 4-2, lucrurile pareau sa duca spre un set decisiv, dar Irina a revenit la jocul din primul set si nu mai eram obligat sa spun ca ea se bate singura.

Spre bucuria noastra aceasta parte de joc cu greseli s-a incheiat la timp, ea face un rebreak reausind sa o poarte pe Soler din colt in colt si sa-i provoace greseli.A servit apoi excelent si mai ales a reusit un punct important, de moral, cu o minge dificila, reusind un backhand foarte putin ridicat de la sol pe care l-a proiectat violent in cros unde nu se mai afla nimeni. Venind si 4-4, practic meciul nu se mai putea prelungi.Irina pune si retururi perfecte, unul in lung de linie imparabil cu reverul, ataca la fileu dar nu mai da voleu fiindca mingea nu s-a mai intors, si cu un drive in cros aduce scorul la 5-4.Ghemul 10 avea sa fie ultimul. A servit bine la “T”, si termina cu un as la care o sala intreaga s-a uitat cu respiratia taiata.Au urmat urale si tabela de scor arata Romania-Spania 2-2, si spectacolul continua…

Victoria Irinei a fost logica, ea a aratat o superioritate clara si cu o mica sincopa a avut totul sub control, meciul durand doar 82 de minute, chiar destul pentru o incalzire buna, fiindca dupa o mica pauza urma sa joace si la dublu..