Irina Begu la cel mai bun rezultat al anului

iri2Irina Begu s-a calificat astazi in semifinala prestigiosului ”Premier 12” de la Moskova, dupa ce a trecut de bulgaroaica Tsvetana Pironkova cu scorul de 1-6, 6-3, 6-2.In acest fel ea isi egaleaza cel mai bun rezultat al anului, reusit in turneul de la Oeiras, doar ca acesta din Rusia este de o categorie superioara. Cine nu a vazut meciul poate sa-si imagineze cam cum s-a desfasurat, citind scorul.Chiar asa si este: dupa un set in care Irina a fost de nerecunoscut, mai ales fata de meciul anterior cu puternica rusoaica Ekaterina Makarova, a urmat o incercare reusita de a intra in meci pas cu pas, egaland la seturi, pentru ca in cel decisiv doar ea sa mai faca legea.Ar fi fost pacat ca dupa eliminarea favoritei 2, sa se impotmoleasca tocmai in fata Tsvetanei, care este o jucatoare buna si doar atat. La inceputul meciului ni s-a parut ca avem in fata o romanca usor lenta, nehotarata, fara concentrare si chiar cu neancredere, parand ca are o indispozitie fizica, gresind nepermis de mult, nefortat si chiat ingrijorator.Dupa setul pierdut prea usor, am sperat ca lucrurile se vor indrepta, iar antrenorul Adrian Cruciat chiar a contribuit la instaurarea increderii, cand la 0-4 i-a spus Irinei sa fie mai concentrata, doar adversara nu o sa joace mereu atat de bine.Adevarul este ca bulgaroaica nici nu a avut nevoie sa joace bine, fiindca Irina gresea prima si punctele se adunau doar la ea pe de o parte, dar si faptul ca a reusit o serie de puncte cu mingi pe tusa de fund, care creiau greseala din cauza ezitarilor Irinei, pe de alta parte.Dupa ce s-a intors de la vestiar, Irina a fost alta jucatoare, intelegand ca trebuie sa reduca numarul de greseli si a constientizat ca lupta se va decide in schimburile prelungite de forehanduri in cros, din care ea a inceput sa iese castigatoare in majoritatea cazurilor.Irina a inceput bine setul al doilea, castigand un raliu de 23 de lovituri, ca apoi sa ia si breakul. Bulgaroaica nu s-a lasat intimidata si parea calma, ba mai mult a egalat la 2, moment in care Irina s-a detasat vizibil.A castigat un ghem la zero, a mai luat un break si s-a ajuns la 4-2. Tsvetana a devenit si ea mai agresiva mai ales cu reverul in cros adanc la care Irina nu ajungea corect si lovea in fileu. Rebreakul facut de ea a creat impresia posibilei egalari, dar Irina are din nou o perioada buna cu puncte bine conduse, cu raliuri castigatoare. Era 5-3 cu serviciul, dar a urmat un ghem mai rar vazut, in care bulgaroaica a avut 40-0 pe serviciul advers, dar nu a putut castiga ghemul, fiindca Irina a realizat 5 puncte la rand si setul.

De data asta Pironkova s-a dus la vestiar, dar de acolo nu a venit prea montata si asta tot din cauza Irinei care a inteles exact ce dorea Cruciat sa-i spuna: „trebuie sa joci ca sa castigi, nu sa joci ca sa nu pierzi”!

Cele doua jucatoare aveau stari de spirit diferite, Irina hotarata sa loveasca tare si plasat, Tsvetana sa se apere si sa dea multe slice-uri, care insa nu au prea deranjat. Breakul decisiv s-a facut destul de repede si s-a ajuns la 4-2, romanca aratand de ce este buna si la dublu, reusind cateva voleuri dificile si de mare efect. Finalul a apartinut Irinei care a simtit victoria, servind foarte bine, si aratandu-ne si alte lovituri curate, decisive.

Meciul a fost destul de lung, de peste 2 ore, dar Irina si l-a facut greu, jucand un prim set fara convingere. Remontarea si intelegerea celor ce trebuiau facute, au dus-o spre o frumoasa victorie, care o plaseaza deocamdata pe locul 50.