Jucand foarte bine, Simona trece usor de Elise Mertens

Ce se poate spune despre un meci cand o jucatoare reuseste sa faca primul ghem abea in al 9-lea, mai corect spus abea cu ocazia celui de al 5-lea ghem in care a servit? In primul rand ca cea care conduce joaca aproape de perfectiune, sau ca cealalta nu prea este pe acolo, jucand parca dintr-o liga inferioara faravlaga, fara convingerea ca poate sa reuseasca ceva…

In turul al doilea de la Madrid, Simona reuseste a 14-a victorie consecutiva la Caja Magica  si nu oricum ci cu 6-0, 6-3, chiar si fara sa forteze in setul doi. Nu e la indemana oricui sa o depaseasca atat de clar pe belgianca Mertens care a castigat anul acesta 3 turnee, ultimul chiar pe zgura de la Rabat…Astazi, jucatoarea numarul 16 a fost depasita clar si doar in a doua parte a setului doi, tocmai cand parea epuizata, a reusit sa schimbe jocul si sa provoace cateva greseli ale Simonei, cu unele mingi inalte care trebuiau lovite de sus, una dintre ele chiar parea ca va trece peste capul Simonei…A variat mai mult jocul, dar in cele din urma s-a recunoscut invinsa, singurul ei zambet fiind atunci cand la scorul de 0-6, 0-2 a reusit un prim ghem.Belgianca s-a aparat cat a putut, a contrat cand a putut, dar in fata unei jucatoare care astazi a servit excelent si a fost intr-o dispozitie fizica exceptionala (era ora 14 in Spania si caldura nu era deloc de neglijat) putea doar sa prelungeasca meciul dar nu sa-l si castige.

Dupa un prim set fara istoric, si dupa 0-2 in al doilea se parea ca Mertens nu va apuca sa se inscrie pe tabela de scor, dar nu s-a lasat umilita intr-atata si a reusit sa se tina aproape, 1-2, 2-3, 3-4, dar la 3-5 nu a mai putut puncta desi s-a zbatut enorm, dar dupa 18 puncte jucate in peste 9 minute.In acest ultim ghem Simona a avut 4 mingi de meci, dar au fost salvate salvate, la a 5-a lipsita complet de vlaga, Elise face dubla greseala si isi pune capat calvarului.

In turul 3, Simona va juca in fata Krystinei Pliskova si sper ca o va priva pe aceasta de un meci cu sora  ei…