Mai pierdem doua dubluri de la minge de meci si de la de doua ori servind pentru meci

copil de mingiS-au mai terminat doua meciuri in care Romania a fost reprezentata de Irina Begu si de Florin Mergea.Irina si Magdalena au pierdut avand o minge de meci in tiebreak-ul setului doi, iar Florin si Phillip au avut de doua ori ocazia sa castige setul decisiv si meciul, servind la 5-4 si 6-5, pierzand apoi tiebreak-ul decisiv la limita , trecand pe langa o enorma victorie.

E greu sa te bati cu lumea, si trebuie sa crezi in steaua ta cu multa incredere, altfel victoriile se indeparteaza, timpul se scurge si amarul ramane.Nu vreau sa rasucesc cutitul in rana, dar parca prea ne-am obisnuit cu ratarile, timp in care altii intorc scorul in favoarea lor.De ce? Trebuie sa afle fiecare jucator  in parte…

Irina si Magdalena Rybarikova au castigat primul set cu avans de doua break-uri la a treia minge de set.Adversarele se agatau de fiecare punct si asta le-a prins bine fiindca au reusit sa impinga setul doi in tiebreak, unde au fost mai tari mental si au salvat o minge de meci , au avut de 4 ori minge de set si au castigat cu scorul de 11-9. Consum energetic enorm si cele care au stat mai vine la rezervele respective au castigat setul decisiv.

V.Lepcsenko si SaiSai Zheng vs. Irina Begu si Magda Rybarikova 3-6, 7-6, 6-3

Florin Mergea si Phillip Marx au trecut pe langa cea mai frumoasa victorie a carierei nu numai pentru ca adversarii erau de calibru ( F.Lopez si Andre Sa) dar mai ales ca avansau in turul 3 la un turneu de mare slem.Este clar ca la inceput emotiile au fost determinante si au pierdut setul inaugural cu 2-6, dar spre surprinderea tuturor l-au castigat pe al doilea cu 6-3, iar in decisiv au continuat sa surprinda.La 4-4 Florin si Phillip a facut break-ul care parea decisiv fiindca au servit excelent pana atunci, dar nu au incheiat victoriosi.La 5-5 au facut din nou break, parand siguri de ei.Nici acum nu au reusit ghemul lor si in tiebreak, de fier sa fii si tot iti amintesti de situatiile ratate.Adversarii, mult mai obisnuiti cu meciuri tari s-au impus in tiebreak cu 7-5.Sunt sigur ca acest meci ii va marca pe “ai nostri” dar trebuie sa fie barbati puternici si sa ia partea plina a paharului si sa continue marsul spre inaltimi. Lopez si Sa vs. Mergea si Marx 6-2, 3-6, 7-6(5).

Acum scorul Romania vs. lumea intrega este de 1-4 si va trebui sa continuam sa luptam pentru reducerea diferentei.