Marius Copil confirma: invingator in Bretania

marius1Fiind cel mai tanar component al echipei de Cupa Davis a tarii noastre, era si normal sa-l urmarim cu atentie pe Marius Copil si sa-i fim aproape, sa ne bucuram pentru fiecare meci in parte pe care il castiga, sa-l sustinem daca este in impas.

Bucuria pe care ne-a facut-o in aceasta seara este cu atat mai frumoasa cu cat succesul parca era anuntat de la inceputul saptamanii, dupa victoria in fata lui Muller, dar mai ales ca punctele castigate in acest turneu francez ii permit o avansare de cca 20 de locuri, fiind acum foarete aproape de pozitia 140. Succesul sau a fot remarcat de gazdele bretone de la Quimper, care in site-ul oficial l-au apreciat pe tanarul roman ca pe un jucator de calitate, care a avut o saptamana de vis, demn urmas al parintilor sai , tatal fiind un fost rugbist de nationala, iar mama s-a dedicat handbalului.Aradeanul nostru de doar 22 de ani are o cariera frumoasa in fata si pas cu pas se apropie de granita locului 100, confirmand si aprecierile facut de site-ul nostru, care-i prevedeam in timp relativ scurt statutul de prima racheta a Romaniei.Cine il cunoaste pe Marius poate sa declare cu mana pe inima ca este facut dintr-un “aluat” excelent pentru sportul de performanta, si asta nu doar fizic ci mai ales caracterial, fiind modest, muncitor , indatoritor , cu o aleasa educatie.Nu se poate altfel, pentru ca aceste calitati sunt garantia reusitei. In tenisul mondial sunt destule dovezi de jucatori talentati dar pentru care tenisul este doar o indeletnicire colaterala, viata de vedeta si de play boy fiind mai interesanta decat cea de campion…

Quimper, oras in Bretania si-a castigat in timp statura de gazda a tenisului international, organizand mereu un Challenger ATP, cu multi reprezentanti de marca ai tenisului francez, dintre care Marc Giquel, adversarul lui Marius in finala este cel mai galonat.Acum la sfarsit de cariera, are 35 de ani, a incercat sa se impuna in fata concetatenilor sai, poate intr-un ultim cantec de lebada, dar din nefericire pentru el nu a reusit.S-a izbit de talentul si forta romanului care in toata saptamana a aratat o dispozitie de joc perfecta si care a pierdut doar un set desi a jucat si cu adversari mai bine cotati. Dupa ce a trecut in primul tur de italianul Ricardo Ghedin cu 7-5, 6-3, in turul doi l-a avut ca adversar pe luxemburghezul Gilles Muller, locul 69 in lume, cel care l-a invins pe Adrian Ungur la Jocurile Olimpice , pe care l-a invins cu 5-7, 6-4, 6-4.

A fost o victorie mult comentata, obtinuta dupa un meci lung si echilibrat, dupa care a confirmat din nou stapanirea de sine in meciul cu bielorusul Ignatik de care a trecut cu 7-6(5), 7-5.  Finala era deja atinsa si Marius astepta adversarul, cel care in cele din urma avea sa fie francezul Marc Giquel, locul 138 in lume, care se impusese in fata belgianului Steve Darcis.

Meciul de pe greenset-ul din Quimper a fost unul de tinut minte mai ales pentru gazde, care il aveau in teren pe favoritul local, care s-a batut atat cat a putut pentru victorie. Daca in primul set s-au inregistrat doar doua break-uri, cate unul de fiecare parte, tiebreak-ul avea sa faca diferenta , intinzandu-se destul de mult, si adjudecat de Marius cu 11-9.Din nou trebuie consemnat ca Marius a avut nervii tari, fiindca a condus cu 6-3, a avut minge de set pe serviciul sau, si alte 3 ocazii, din care inca una pe serviciul sau, cand in fine a 6-a minge set este castigata.

Cu un set in bagajul sau, Marius s-a mai linistit si dupa un break la mijlocul setului doi nu a mai lasat nici o speranta lui Marc si castiga acest set cu 6-4, si cu acesta meciul si trofeul.

Cei 21 de asi ai lui Marius spun totul despre cum s-a jucat si despre potentialul sau. Cele 90 de puncte atat de importante pentru el il ridica mult, dar ii da si o mare incredere ca este pe drumul bun.