Marius Copil isi implineste un vis pentru care joaca tenis

Dupa indelungi incercari de a se apropia de granita dintre cele doua sute de jucatori din lume, Marius reuseste finalmente sa castige meciul decisiv si sa patrunda in elita. Culmea este ca prin victoria din turul intai de la Madrid in fata ibericului Guillermo Garcia Lopez, el ajunge direct pe locul 90, intr-o companie selecta, de unde dorim sa-l vedem evadat spre inaltimi. Cu modestie, cu multa munca, dar cu incredere enorma in steaua lui, Marius a convins organizatorii de la Madrid sa-i acorde wild cardul necesar intrarii pe tablou si la fel ca si Sorana Cirstea, l-a onorat.

Cu victorii insemnate de-alungul carierei la Gilles Simon, Marcel Granollers, Pablo Andujar, Joao Sousa, Andreas Seppi, Herbert si multi altii, Marius si-a aratat mereu potentialul enorm de care dispune.La cei 193 cm ai sai el serveste excelent, cu forta primilor 10 jucatori ai lumii si loviturile sale puternice il fac redutabil .

Intrarea in prima suta a fost o chestiune de timp, si acum e timpul sau, cand ar trebui sa “erupa” cu convingere si multa incredere.

Meciul cu Garcia Lopez a fost extrem de strans si poate ca miza lui a apasat mentalul lui Marius, dar a aratat mai multa stapanire de sine decat adversarul sau.In primul set s-a ajuns la tiebreak pe care Marius l-a castigat cu 8-6, dupa ce a salvat o minge de set a lui Lopez.S-a ajuns in decisiv dupa ce spaniolul a egalat la seturi cu 6-4 si desi prima parte a setului 3 nu ne-a dat multe sperante, Marius a ajuns din nou la tiebrek unde a urmat un adevarat thriller, fiindca la 6-5 Mrius a avut o prima minge de meci, apoi Lopez la 7-6 pentru el.Marius face doua puncte consecutive cu serviciul si are din nou minge de meci, spaniolul il imita si la 9-8 pentru el totul parea pierdut, doar ca Marius nu a fost de acord, a intors scorul si a condus el cu 10-9. Aceasta a treia minge de meci a fost cea izbavitoare.Asadar s-am scris 11-9 in acest ghem decisiv, cu 20 de puncte dramatice,  care i-a provocat emotii puternice.

Felicitari Marius, acum totul te obliga!