Monica Niculescu a intrat in sferturi la Shenzhen

monica niculscu

moni niculescu

Monica  a reusit a doua victorie la Shenzhen, si s-a calificat in sferturi , acolo unde anul trecut la Auckland nu a putut avansa. Asta inseamna ca victoria deosebit de valoroasa in fata Laurei Robson, favorita 7 ( care in primul tur a trecut de Alexandra Cadantu), ii va aduce un plus de 40 de puncte in clasament.

Meciul se anunta deosebit de echilibrat si asta nu pentru ca fetele erau vecine de clasament ci pentru ca englezoaica a uimit anul trecut, si tocmai a primit din partea WTA titlul de revelatie a  anului. Cu toate acestea partida a fost la discretia Monicai  care a castigat cu 6-2, 6-3, scor care nu prea mai lasa loc de speculatii.

Moni a reusit de data aceasta sa serveasca asa cum se cuvine si si-a facut meciul mai usor.Ea a punctat in 7 mingi din 10 puse in joc cu primul serviciu, iar acest prim serviciu a intrat cam de 3 ori din 4 incercari.Cele 4 break-uri realizate fata de niciunul al Laurei arata la fel de clar ca romanca a dictat ritmul si tactica sa a fost castigatoare.

E bine ca Monica nu a stat prea mult pe teren fiindca meciul din sferturi contra invingatoarei dintre Jelena Jankovic si americanca Jenifer Pegula  va fi greu, si cu sarboaica se poate intinde chiar pe 3 seturi.

In alte meciuri Na Li a invins-o pe Minella, dar spaniola Silvia Soler Espinosa si taivaneza Su Wei Hsieh au fost eliminate, ultima fiind chiar favorita 4.

Frumos debut de an pentru Monica si speram sa mai poata avansa.