Monica Niculescu stralucitoare la dublu

moni dubluSpuneam deunazi ca in WTA pare sa inceapa instaurarea unei noi ordini mondiale. Dupa ce Serena Williams s-a inclinat in fata Svetlanei Kuznetsova, iata ca si “SanTina” cum sunt dezmierdate Sania Mirza si Martina Hingis au fost eliminate, si inca la un scor net.Cele care au facut-o sunt rusoaica de origine armeana Margarita Gasparyan si romanca noastra Monica Niculescu.Ele s-au impus cu 6-4, 6-2 , uimind asistenta si mai ales adversarele, cele care abea stabilisera recordul de peste 40 de victorii consecutive avand in clasament un avans enorm de puncte fata de urmatoarele clasate, de peste 6000, adica exact dublu.

Liderele mondiale nu stralucesc prin servicii teribile, dar au combinatii eficiente, indelung antrenate, cu interceptii repetate (mai ales Hingis) si lovituri aspre din spatele terenului, mai ales Mirza. Nimic nu le-a functionat de data asta, fiindca Monica a fost ca argintul viu, desi jucase si meciul sau de simplu, iar puternica Margarita a facut legea la serviciu.

gasparyanCifrele statistice sunt elocvente. “MM” au adunat 33 depuncte la serviciu (din 40) fata de doar 26, iar la retur 29-20. A impresionat faptul ca in cele 9 ghemuri in care au stat la primire, ele si-au procurat nu mai putin de 13 minigi de break !, convertind 5 fata de 2 din 5..

In primul set “fetele noastre” s-au distantat rapid la 5-1 si dupa o revenire a adversarelor pana la 5-4,  au inchis setul cu un forehand teribil al Monicai.Setul al doilea a fost din nou la discretie, tabela aratand un neverosimil 5-0, apoi dupa o alta revenire a liderelor mondial pana la 5-2, totul s-a terminat.

Victorie meritata, succes imens, care si el arata ca Monica a ajuns la o maturitate sportiva deosebita, sperand ca la Rio, alaturi de Irina Begu sa poata impresiona la fel.