Monica Niculescu, una rece si una calda la Hobart

mo niMonica joaca, cate doua meciuri pe zi, castiga, mai si pierde ca azi , dar merge inainte si este cea mai in forma fata de la noi.Se apropie Australian Open si ea este cea in care ne punem nadejdea, daca ar fi sa ne luam doar dupa rezultate.

Dupa trofeul de la dublu si sfertul de finala de la Shenzen, iata ca ea a atins din nou sfertul la simplu si la Hobart (a pierdut nepermis astazi dar ii acordam circumstante atenuante) si a acces la dublu in semifinala cu mari sanse de a repeta isprava din China.

Personal an regretul ca nu a reusit sa invinga azi pe spaniola Cabeza Candela si as fi preferat reusita la simplu in detrimentul celei de la dublu.Daca tot e sa se scrie astfel, Monica are asigurat locul in echipa de dublu a tarii noastre pentru meciurile de la Fed Cup ( daca nu si la simplu), fiindca forma de moment, cand valorile sunt apropiate, primeaza fata de locul din clasament.

Meciul de azi, pe care l-a avut la indemana daca ar fi castigat tiebreak-ul din setul doi, se putea castiga si era chiar normal sa se intample asa de indata ce Estrella  este clasata dincolo de prima suta, dar am vazut cat de greu este sa joci cu astfel de fete  si m-am mai gandit ca si Begu sau Dugheru sunt pe acolo…

Din pacate Monica nu a mai avut pospetimea necesara sustinerii unui meci de aproape 2 ore si chiar daca a avut dese momente bune si foarte bune, ele au alternat cu greseli, indecizii si greseli nefortate. Nu trebuia sa ma duc prea departe sa constat ca meciul Simonei cu Keys a semanat destul de tare cu cel al Monicai cu Candela , pentru ca si spaniola este o fata foarte puternica, da tare cu forehandul si cu smeciul, dar mai are in plus si acel sprit de lupta specifica tenismenilor din  tara sa, stiind sa tina si la regularitate si mai ales sa dea cam cu jumatate de metru peste fileu.Astfel ea nu a cazut in plasa Monicai ca si Mona Barthel, si a avut grija de cum a lovit si astfel armele de baza ale Monicai nu au mai fost atat de eficiente.Monica a fost usor obosita, mintea nu a mai fost limpede, si asta nu s-a vazut neaparat pentru ca nu a putut alerga, ea o stie face si noaptea in somn, ci mai ales pentru faptul ca o usoara saturatie (7 meciuri de dublu si 6 de simplu in doar 11 zile) i-a cam disipat concentrarea.

De  multe ori a ales  continuari periculoase si a pierdut puncte importante.Am vrut sa spun mai ales ca serviciul al doilea a fost atacat de regula, dar nici nu a mai avut destula rabdare si a venit prea des in fata, unde a pacatuit de doua ori.O dat prin faptul ca 90 % din pregatirile ei de atac s-au facut pe forehandul spaniolei( adica pe lovitura ei de baza) si a doua oara fiindca voleurile sale au fost majoritatea nedecisive si asta a insemnat ca s-a expus in plus la pasinguri puternice sau plasate. Chiar si asa Moni a avut sansa de a se impune in  tiebreakul din setul doi sau  la scorul de 4-2 pentru ea in decisiv.

Scor final Niculescu vs.Candela 6-3, 6-7(3), 4-6. Nu-i nimic, va mai urca in clasament dar mai ales a castigat incredere pentru Melbourne si acest lucru este mai de pret decat o victorie cu Candela…

In meciul de dublu care a urmat peste vreo 3 ore, Monica si Klara Zakopalova s-au impus din nou si sunt la a 8-a victorie consecutiva.Cu siguranta ca Monica isi va  aduce un aport insemnat in echipa de Fed Cup a Romaniei si la dublu si la simplu.In meciul de azi, castigat cu 6-2, 4-6, 10-5, Moni si Klara nu au castigat asa de usor cum parea dupa primul set si asta pentru ca micutele japoneze, artagoase si vivace s-au agata de setul doi si au impns meciul in supertiebreak.Aici experienta europencelor s-a dovedit decisiva si ele vor juca semifinala cu chan din Taiwan si slovaca Husarova.”Ale noastre” au prima sansa si ar fi frumos sa intre si in a doua finala din acest an.