Muguruza prea hotarata sa nu lase nici o sansa Simonei

651035-halepDe ce sa nu recunoastem, meciul dintre Romania si Spania reprezenta o mare atractie si pentru faptul, sau mai ales pentru faptul ca urma sa aduca fata in fata doua dintre promisiunile WTA, doua fete inca foarte tinere, Simona Halep de 23 de ani si Garbine Muguruza de 22, care s-au evidentiat in ultimele luni de zile.

Din nefericire pentru noi, si inca la scorul general de 1-1, Simona nu s-a regasit deloc, lasand permanent initiativa adversarei sale, dar trebuie sa recunoastem ca nu a avut nici o sansa sa preia carma jocului, pentru ca adversara fie ca a servit excelent fie ca a returnat incredibil, si inca de pe ambele parti ale terenului. A fost o lupta surda cu sine pentru Simona, care se straduia sa puna primul serviciu in teren, ca sa mai joace cat de cat , fiindca altfel era supusa la tirul spaniol, care o trimitea in aparare mai aproape de fundul terenului decat de lina de baza.Nu era posibil ca de acolo sa poata face ceva, decat cu lovituri extraordinare.Si au fost si din acelea, dar cate poti sa dai intr-un meci? Ne amintim ca in prima zi Irina Begu nu a avut nici o minge de break, iar  azi Garbine a servit din nou excelent, si puternic si cu adresa si mai ales cu incredere.Ea si-a facut ghemurile fara probleme si cele trei breakuri pierdute nu au insemnat mare lucru fiindca le recupera imediat.Simona inca nu stie sa joace cu adversare care o intampiuna cu lovituri in forta si daca stau sa ma gandesc la cateva infrangeri, cu Makarova, Keys, Sharapova, Serena Williams si chiar cu Lucic Baroni, acestea au venit cand ea era supusa tirului necrutator, mai ales pe al doilea servici al sau. Daca nu va invata sa serveasca cu kick inalt, va fi mereu in aparare si atragatorul sau stil agresiv-constructiv nu va mai avea loc.In primele doua ghemuri ale meciului Garbine a facut 8 puncte din 10 jucate, apoi face 3-1 cu un ghem la zero, mai face un break usor si ne uitam consternati la un scor de 5-1 cu 21-8 la puncte…Muguruza a lovit adanc si precis, aproape fara greseala, permanent si cu dezinvoltura, iar Simona se chinuia sa faca si ea cate un punct. Cand Simo a reusit sa aduca scorul la 2-5, chiar credeam ca s-a mobilizat ca sa inceapa ea sa serveasca in setul al doilea , dar m-am inselat, si bine am facut, fiindca ea a reusit inca un ghem si la mijloc un break. Scorul general la puncte s-a mai strans 21-27, jocul echilibrandu-se, ajungand la 4-5. Cu cateva servicii tari spaniola a rezolvat ultimul ghem si setul cu 6-4, etaland o serie de lovituri fara greseala, de efect, care au zdruncinat increderea Simonei.

Ne aducem aminte ca in meciul cu Makarova de la AusOpen ea a declarat ca nu s-a mai concentrat fiindca si-a dat seama ca nu are sanse, si zau ca astazi sansele au fost si mai mici. Simona macar ca a invatat ceva din „lectia Makarova” si a luptat in continuare, publicul a sustinut-o, lojile erau pline de somitati, iar debutul setului doi chiar a aratat mai bine.Ea face primul ghem si vedem prima lovitura violenta a ei, la fel ca si adversara, se redreseaza dupa o minge de break a Garbinei, face si ea un avantaj cu un as, si cu greu inchide ghemul. Muguruza continua recitalul de siguranta, egaleaza la 1 si la 2, dupa care forteaza si face breakul. Acum a urmat un ghem de totul sau nimic si Simona e ajutata si de o dubla greala a spaniolei egaland la 3.Ghemul 7, care avea sa fie si cel mai disputat si mai spectaculos, a fost pana la urma chiar psihologic, el durand 13 minute, aproape cat jumatate din tot primul set.Simona a avut 3 avantaje, dar Garbine 6 oportunitati de break si pana la urma l-a si facut. A urmat 5-3 si un logic 6-3, fiindca Simona a inceput sa joace de pe calcaie, sa greseasca prea usor si la prima minge de meci s-a predat…

Spania conducea deja cu 2-1, dar mai grav era si jocul fara orizont al Simonei care mai mult ca niciodata a jucat cu lovituri „marca Aga Radwanska”, aparandu-se eroic, dar fara prea multi sorti de izbanda, fiindca venea o alta torpila si apoi alta, de parca dincolo era Serena.