Pegula era favorita cu Halep fiind a 7-a WTA, dar…

Adversara din semifinala, Jessica Pegula aflata pe un loc excelent, nu debordeaza de talent, dar este extrem de serioasa, disciplinata strategic, greu de depasit. Cam asa s-a si urcat in top ten si fiind constanta, nu ne mira pozitia ei.

Meciul incepe cu ghem pentru Simo, Jessica egaleaza si apoi face un break pe fondul serviciilor slabe ale romancei. Americanca face 3-1 desi Simona a vut 3 mingi de a-si lua breakul inapoi si apare degringolada ajungandu-se la 1-5. Simona a castigat inca un ghem dar nu o poate opri pe Pegula sa nu inchida setul inaugural cu 6-2. Era primul set pierdut pentru Simo in acest turneu asa ca ea se va posta pe drumul redobandirii echilibrului.

Setul al doilea incepe bine,  2-0 pentru Simo fiindca Pegula incepe sa greseasca dar chiar daca reuseste un ghem, Simona se desprinde la 4-1. Dupa 4-2 si 5-3 Halep inchide setul cu 6-3  dupa un joc plin de reusite si se pregateste de decisiv.  Semnele bune din finalul setului anterior sunt demonstrate clar de scor. Simo face break dar din pacate il cedeaza la fel de usor. A fost 2-2 chiar daca americanca a avut 4 oportunitati sa ia ghemul si zau, la 1-3 meciul devenea dramatic. Scapata de pericole Simona se desprinde la 5-2 si avea serviciul. Parca ne-a obisnuit sa nu se foloseasca de ocaziile pe care si le creaza si nu isi face ghemul, scorul ajungand la 5-3. Pegula mai ia un ghem si abea la 5-4 Simona incheie meciul desi adversara a avut doua mingi de egalare. Simona castiga un meci foarte important cu o adversara careia i-a fost superioara si a urcat pe locul 9!

Meciul ar fi fost mai usor daca nu facea din nou multe duble greseli, de data aceasta chiar 10. Scorul la puncte a fost 95-92, demonstrand cat de greu a fost. Pentru prima oara dupa mult timp Simona e depasita la retur, 41-48, compensand cu serviciul.

Si iata ca finala este atinsa pentru a treia oara in cariera (2016, 2018 ) si daca ne luam dupa …trecut Simona o va castiga, chiar daca va juca impotriva unei revelatii ale acestui sezon, brazilianca Beatriz Hadad Maia. Acum Simona a castigat 585 puncte extrem de importante in drumul sau spre varful ierarhiei.