Pentru romani Roland Garros 2013 s-a terminat…

effelSperantele noastre de a intra cu cineva in saptamana a doua a marelui turneu parizian s-au naruit, fiindca si Monica Niculescu si Horia Tecau au pierdut astazi meciurile lor.

Monica si partenera sa Vania King nu au rezistat puternicelor lor adversare, rusoaica Nadia Petrova si slovena Katarina Srebotnik, favoritele 3. Din nefericire ele nu s-au ridicat nici o clipa la nivelul adversarelor care au condus pe tabela de scor permanent si autoritar.

Prea mici pentru un razboi atat de mare!

Setul intai a inceput practic de la 0-3 fiindca Monica si Vania nu si-au putut castiga propriul serviciu nici la debut si nici a doua oara. Abea acum punctam si noi si inca pe serviciul adversarelor, dar suntem conduse din nou la 3 ghemuri diferenta, dupa care se merge calm catre 6-3 pentru slave. Cheia succesului lor a constat in serviciile noastre mai moi pe care le-au receptionat, le-au atacat si de regula au punctat. La dublu nu prea poti face mare lucru daca serviciul este doar o punere in joc a mingii…

Setul al doilea nu a diferit prea mult de primul, doar ca de la 0-2 cand am facut un ghem, cu el am si ramas si setul s-a incheiat cu 1-6. Poate altadata…

Horia Tecau a iesit din concurs si la dublu mixt, desi el si Anna Lena au inceput excelent meciul si parea ca nu vor avea multe probleme.Dupa un 6-1 scurt si sec, ceva s-a rupt in jocul lor si au cedat al doilea set la zero?, si nu s-au regasit nici in supertiebreak, pe care l-au pierdut cu 7-10. Natalie Grandin si Polasek au fost mai buni  si merg mai departe.

Asadar Horia nu a reusit un turneu prea bun, obtinand o victorie la dublu impreuna cu Max si alta la mixt impreuna cu Anna Lena.Cam putin pentru sperantele puse in acest grand slam. Acum urmeaza o schimbare de peisaj, fiindca incep pregatirile pentru Wimbledon.

Obiectivul lui Horia si al lui Max este clasarea in primele 8 echipe, pentru a participa la Turneul campionilorde de la Londra, care consfinteste finalul sezonului.Timp este destul pentru acest deziderat, dar in timp ce altii puncteaza , Horia si Max au cam batut pasii pe loc.